Matični broj:

Naziv marke: Efferalgan

Međunarodno vlasništvo: Paracetamol

Kemijski racionalni naziv: N- (4-hidroksifenil) acetamid

Oblik doziranja: oralna otopina (za djecu) 3% (kompletno s dozirnom žlicom).

Struktura

1 ml lijeka sadrži 30 mg paracetamola.
pomoćne tvari: makrogol 6000, otopina saharoze, natrijev saharin, sorbinska kiselina, natrij metil parahidroksibenzoat, natrijev propil parahidroksibenzoat, aroma vanilije karamela, voda.

Opis

Prozirna, homogena, blago viskozna otopina žuto-smeđe boje, s okusom i mirisom karamele-vanilije.

Farmakoterapijska skupina

Non-opojni analgetik.

ATX kôd: [NO2BE01]

Farmakološka svojstva

Efferalgan sadrži paracetamol koji ima analgetski i antipiretski učinak.

Indikacije za uporabu

Efferalgan se koristi kod djece u dobi od 3 mjeseca do 12 godina (s tjelesnom težinom od 6 do 32 kg) kao antipiretik kod akutnih respiratornih infekcija, gripe, dječjih infekcija, reakcija nakon cijepljenja i drugih stanja praćenih groznicom.
Lijek se koristi i kao anestetik protiv bolova blagog do umjerenog intenziteta, uključujući: glavobolju i zubobolju, bolove u mišićima, neuralgiju, bol od ozljeda i opekotina.

Ne koristite ako vaše dijete ima:

  • preosjetljivost na paracetamol ili druge komponente lijeka, posebno parabene (metil i propil parahidroksibenzoat);
  • teška kršenja jetre i bubrega;
  • krvne bolesti;
  • manjak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza;
  • dob do 1 mjeseca.

S oprezom - Lijek treba primjenjivati ​​s oprezom u slučaju oslabljene funkcije jetre ili bubrega, s Gilbertovim sindromom. Prije uzimanja lijeka, morate se posavjetovati s liječnikom.

Za određivanje doze i režima lijeka u djece u dobi od 1 do 3 mjeseca potrebno je konzultirati liječnika.

Doziranje i primjena

Lijek se koristi oralno s velikom količinom tekućine nakon 1-2 sata nakon jela.
Prosječna pojedinačna doza Efferalgana ovisi o tjelesnoj težini djeteta i iznosi 10-15 mg / kg tjelesne težine 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 60 mg / kg tjelesne težine. Interval između doza lijeka trebao bi biti 4-6 sati. Radi praktičnosti i točnosti doziranja koristite mjernu žlicu.
Mjerna žlica označena je odjelima koji pokazuju jednu dozu (15 mg / kg) za dijete odgovarajuće tjelesne težine: 4, 8, 12 ili 16 kg. Neoznačeni odjeli odgovaraju srednje težine tijela: 6, 10 ili 14 kg.

Dječja dobTjelesna masa djeteta, kgOznaka na mjernoj žlici
(mg paracetamola / volumen otopine)
1-3 mjeseca.Na preporuku liječnika.
3-5 mjeseci.8/66 (90 mg / 3 ml)
5 mjeseci - 1 godina8-108 (120 mg / 4 ml)
1-2 godine10-1210 (150 mg / 5 ml)
2-3 godine12-1412 (180 mg / bml)
3-4 godine14-1614 (210 mg / 7 ml)
4-6 godina16-2016 (240 mg / 8 ml)
6-7 godina20-2216 + 4 (300 mg / 10 ml)
7-8 godina22-2416 + 6 (330 mg / 11 ml)
8-9 godina24-2616 + 8 (360 mg / 12 ml)
9-10 godina26

-28

16 + 10 (390 mg / 13ml)
10-11 godina28-3016 + 12 (420 mg / 14 ml)
11-12 godina30-3216 + 14 (450 mg / 15 ml)
Omjer dobi i tjelesne težine djeteta dan je otprilike.

Djeca od 3 mjeseca do 6 godina (6-20 kg): mjernu žlicu napunite do oznake, u skladu s tablicom. Na primjer, ako je težina vašeg djeteta od 6 do 8 kg, napunite mjernu žlicu do oznake koja odgovara 6 kg.
Djeca od 6 do 12 godina (20-32 kg): mjernu žlicu napunite do oznake koja odgovara 16 kg, a zatim dopunite mjernu žlicu do oznake u skladu s tablicom. Na primjer, ako je težina vašeg djeteta od 20 do 22 kg, napunite mjernu žlicu do oznake koja odgovara 16 kg, a zatim ponovo dopunite mjernu žlicu do oznake od 4 kg.
Lijek se može dati djetetu bez razrjeđivanja ili nakon razrjeđivanja vodom ili mlijekom.
Trajanje liječenja:
3 dana kao antipiretik i do 5 dana kao lijek protiv bolova. Ako trebate nastaviti uzimati lijek, potrebno je konzultirati liječnika.

Mučnina, povraćanje, bolovi u trbuhu, alergijske reakcije (kožni osip, svrbež, urtikarija, Quinckeov edem) mogući su.
Rijetko - anemija, leukopenija, agranulocitoza, trombocitopenija.
Uz produljenu upotrebu u velikim dozama mogući su hepatotoksični i nefrotoksični učinci, kao i pojava methemoglobinemije i pancitopenije. Ako se pojave nuspojave, prestanite uzimati lijek i obratite se liječniku.

Predozirati

Znakovi akutnog trovanja paracetamolom su mučnina, povraćanje, bol u želucu, znojenje, blijeda koža. Nakon 1-2 dana pojavljuju se znakovi oštećenja jetre - bol u jetri, povećana aktivnost enzima "jetra" u krvi, produljeno vrijeme protrombina. U teškim slučajevima razvijaju se zatajenje jetre, hepatonecroza, encefalopatija i koma. Ako se pojave simptomi trovanja, prestanite koristiti lijek i odmah se posavjetujte s liječnikom. Preporučuje se ispiranje želuca, primjena enterosorbenata (aktivni ugljen, polifepan), intravenska primjena antidota N-acetilcistein, metionin.

Interakcija s drugim lijekovima

Kada se primjenjuje Efferalgan, zajedno s barbituratima, tricikličkim antidepresivima, antikonvulzivima (fenitoin), zixorinom, fenilbutazonom, rifampicinom i alkoholom, rizik od razvoja hepatotoksičnih učinaka značajno se povećava.
Uzimanje salicilata značajno povećava rizik od nefrotoksičnosti. Istodobnom primjenom kloramfenikola (kloramfenikol) povećava se toksičnost potonjeg.
Paracetamol sadržan u Efferalganu pojačava učinak indirektnih antikoagulansa i smanjuje učinkovitost uricosuric lijekova.

posebne upute

Efferalgan sadrži paracetamol, pa da biste izbjegli prekoračenje maksimalne dnevne doze, ne biste trebali istodobno koristiti lijek s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol.
Kada se lijek koristi dulje od 5-7 dana, potrebno je pratiti sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.
U slučaju da lijek uzimaju djeca oboljela od šećerne bolesti ili na dijeti s niskim udjelom šećera, treba imati na umu da 1 ml lijeka sadrži 0,335 g šećera.
Paracetamol iskrivljuje rezultate laboratorijskih ispitivanja glukoze i mokraćne kiseline u krvnoj plazmi.
U nedostatku terapijskog učinka: kontinuirana groznica dulje od 3 dana i bol više od 5 dana trebali biste se posavjetovati s liječnikom.

Obrazac za puštanje

Otopina za oralnu primjenu u plastičnoj bočici od 90 ml, začepljenoj poklopcem „push and open“ od polietilena. 1 boca s mjernom žlicom i uputama za uporabu u kartonskoj kutiji.

Uvjeti skladištenja

Čuvati na temperaturi koja ne prelazi 30 ° C, izvan dohvata djece..

Rok trajanja

3 godine.
Ne koristite lijek nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

Uvjeti ljetovanja u ljekarni

Proizvođač
Bristol Myers Squibb, Francuska
304, avenue du Docteur Jean Bra 47000 AGEN - Francuska

Moskovsko predstavništvo:
123001, Rusija, Moskva, Trekhprudny pereulok, kuća 9, zgrada 1B.

Efferalgan

Pažnja! Ovaj lijek može biti posebno nepoželjan u interakciji s alkoholom! Više detalja.

Indikacije za uporabu

Febrilni sindrom na pozadini zaraznih bolesti; sindrom boli (blaga do umjerena): artralgija, mialgija, neuralgija, migrena, zubobolja i glavobolja, algomenoreja.

Mogući analozi (zamjene)

Aktivna tvar, skupina

Oblik doziranja

kapsule, šumeći prašak za otopinu za oralnu primjenu [za djecu], otopina za infuziju, otopina za oralnu primjenu [za djecu], sirup, rektalni čepići, rektalni čepići [za djecu], suspenzija za oralnu primjenu, suspenzija

kontraindikacije

Preosjetljivost na lijek, neonatalno razdoblje (do 1 mjeseca).

S oprezom. Zatajenje bubrega i jetre, benigna hiperbilirubinemija (uključujući Gilbertov sindrom), virusni hepatitis, alkoholno oštećenje jetre, alkoholizam, trudnoća, dojenje, starost, rano dijete (do 3 mjeseca), nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze; dijabetes melitus (za sirup).

Kako koristiti: doziranje i tijek liječenja

Unutra, s velikom količinom tekućine, 1-2 sata nakon obroka (unos odmah nakon jela dovodi do kašnjenja u početku djelovanja).

Odrasli i adolescenti stariji od 12 godina (tjelesna težina preko 40 kg) pojedinačna doza - 500 mg; maksimalna pojedinačna doza paracetamola je 1 g. Višestruka primjena je do 4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 4 g; maksimalno trajanje liječenja je 5-7 dana. U bolesnika s oštećenom funkcijom jetre ili bubrega, s Gilbertovim sindromom, u starijih bolesnika treba smanjiti dnevnu dozu i povećati interval između doza.

Djeca: maksimalna dnevna doza za djecu do 6 mjeseci (do 7 kg) je 350 mg, do 1 godine (do 10 kg) - 500 mg, do 3 godine (do 15 kg) - 750 mg, do 6 godina (do 22 kg ) - 1 g, do 9 godina (do 30 kg) - 1,5 g, do 12 godina (do 40 kg) - 2 g. U obliku suspenzije: za djecu 6-12 godina - 10-20 ml svaki (u 5 ml - 120 mg), 1-6 godina - 5-10 ml, 3-12 mjeseci - 2,5-5 ml. Doza za djecu u dobi od 1 do 3 mjeseca određuje se pojedinačno. Mnoštvo imenovanja - 4 puta dnevno; interval između svakog prijema nije manji od 4 sata.

Maksimalno trajanje liječenja bez savjetovanja s liječnikom je 3 dana (ako se uzima kao antipiretski lijek) i 5 dana (kao analgetik).

Rektalno. Odrasli - 500 mg 1-4 puta dnevno; maksimalna pojedinačna doza - 1 g; maksimalna dnevna doza - 4 g.

Djeca od 12-15 godina - 250-300 mg 3-4 puta dnevno; 8-12 godina - 250-300 mg 3 puta dnevno; 6-8 godina - 250-300 mg 2-3 puta dnevno; 4-6 godina - 150 mg 3-4 puta dnevno; 2-4 godine - 150 mg 2-3 puta dnevno; 1-2 godine - 80 mg 3-4 puta dnevno; od 6 mjeseci do 1 godine - 80 mg 2-3 puta dnevno; od 3 mjeseca do 6 mjeseci - 80 mg 2 puta dnevno.

farmakološki učinak

Ne-opojni analgetik, blokira COX1 i COX2 uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na centre boli i termoregulacije. U upalnim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na COX, što objašnjava gotovo potpunu odsutnost protuupalnog učinka. Nepostojanje blokirajućeg učinka na sintezu Pg u perifernim tkivima dovodi do nepostojanja negativnog učinka na metabolizam vode i soli (kašnjenje Na + i vode) i gastrointestinalnu sluznicu.

Nuspojave

Na dijelu kože: svrbež kože, osip na koži i sluznici (obično eritematozna, urtikarija), angioedem, multiformni eritem (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom), toksična epidermalna nekroliza (Lyell sindrom).

Sa strane središnjeg živčanog sustava (obično se razvija pri uzimanju velikih doza): vrtoglavica, psihomotorna uznemirenost i dezorijentacija.

Iz probavnog sustava: mučnina, epigastrična bol, povećana aktivnost enzima "jetre", obično bez razvoja žutice, hepatonecroza (učinak ovisan o dozi).

Od endokrinog sustava: hipoglikemija, pa sve do hipoglikemijske kome.

Hematopoetski organi: anemija, sulfhemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, kratkoća daha, bol u srcu), hemolitička anemija (posebno za bolesnike s nedostatkom glukoza-6-fosfat dehidrogenaze). Uz produljenu primjenu u velikim dozama - aplastična anemija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija, leukopenija, trombocitopenija.

Iz mokraćnog sustava: (pri uzimanju velikih doza) - nefrotoksičnost (bubrežna kolika, intersticijski nefritis, papilarna nekroza).

Simptomi (akutno predoziranje se razvija 6-14 sati nakon uzimanja paracetamola, kronično 2-4 dana nakon prekoračenja doze) akutne predoziranja: disfunkcija gastrointestinalnog trakta (proljev, smanjen apetit, mučnina i povraćanje, nelagoda u trbušnoj šupljini i / ili bol u trbuh), pojačano znojenje.

Simptomi kroničnog predoziranja: razvija se hepatotoksični učinak, karakteriziran općim simptomima (bol, slabost, adinamija, pojačano znojenje) i specifičnim, koji karakteriziraju oštećenje jetre. Kao rezultat toga, može se razviti hepatonecroza. Hepatotoksični učinak može biti kompliciran razvojem jetrene encefalopatije (poremećeno razmišljanje, depresija CNS-a, stupora), konvulzija, respiratorne depresije, kome, cerebralnog edema, hipokoagulacije, razvoja DIC-a, hipoglikemije, metaboličke acidoze, aritmije, kolapsa. Rijetko se disfunkcija jetre razvija brzinom munje, a može biti komplicirana zatajenjem bubrega (bubrežna tubularna nekroza).

Liječenje: uvođenje donora i prekursora SH-skupine za sintezu glutation-metionina 8-9 sati nakon predoziranja i N-acetilcisteina - 12 sati kasnije. Potreba dodatnih terapijskih mjera (daljnja primjena metionina, iv primjena N-acetilcisteina) određena je ovisno o koncentraciji paracetamola u krvi, kao i vremenu koje je proteklo nakon njegove primjene.

posebne upute

Uz trajni febrilni sindrom uz uporabu lijeka duže od 3 dana i bol više od 5 dana, potrebna je konzultacija liječnika..

Rizik od razvoja oštećenja jetre povećava se kod pacijenata s alkoholnom hepatozom.

Pogoršava rad laboratorijskih ispitivanja za kvantitativno određivanje glukoze i mokraćne kiseline u plazmi.

Tijekom dužeg liječenja potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.

Sirup sadrži 0,06 XU saharoze u 5 ml, što treba uzeti u obzir pri liječenju bolesnika s dijabetesom.

Trudnoća i dojenje

U ispitivanjima na životinjama i ljudima nije postojao rizik upotrebe lijeka u trudnica niti štetni učinci lijeka na razvoj embrija i ploda. Paracetamol se može koristiti tijekom trudnoće, međutim, preporučljivo je koristiti minimalnu učinkovitu dozu i najkraći mogući tijek.

U malim količinama pređite u majčino mlijeko. Studije nisu utvrdile štetne učinke paracetamola na djetetovo tijelo prilikom dojenja.

Interakcija

Smanjuje učinkovitost urikozurnih lijekova.

Istodobna primjena lijeka u velikim dozama povećava učinak antikoagulantnih lijekova (smanjena sinteza prokoagulantnih faktora u jetri).

Induktori mikrosomske oksidacije u jetri (fenitoin, etanol, barbiturati, rifampicin, fenilbutazon, triciklički antidepresivi), etanol i hepatotoksični lijekovi povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, što omogućava razvoj teških intoksikacija čak i s malim predoziranjem.

Produljena uporaba barbiturata smanjuje učinkovitost lijeka.

Etanol pridonosi razvoju akutnog pankreatitisa.

Inhibitori mikrosomske oksidacije (uključujući cimetidin) smanjuju rizik od hepatotoksičnosti.

Dugotrajna zajednička upotreba lijeka i drugih nesteroidnih protuupalnih lijekova povećava rizik od razvoja "analgetske" nefropatije i nekroze bubrežne papile, početka bubrežnog zatajenja u završnoj fazi.

Istodobna dugotrajna primjena velikih doza paracetamola i salicilata povećava rizik od razvoja raka bubrega ili mokraćnog mjehura.

Diflunisal povećava koncentraciju paracetamola u plazmi za 50% - rizik od hepatotoksičnosti.

Mijelotoksični lijekovi povećavaju hematotoksičnost lijeka.

Uvjeti skladištenja

Na suhom mjestu, pri temperaturi koja ne prelazi 30 ° C. U zatvorenoj ambalaži.

Čuvati izvan dohvata djece.

Rok trajanja

Ne koristiti nakon isteka roka valjanosti navedenog na pakiranju.

Sirup "EFFERALGAN" (za djecu): upute za uporabu, cijena u ljekarnama, analozi

EFFERALGAN: sastav

  1. Djelatna tvar je paracetamol, nesteroidni analgetik koji ima antipiretsko i analgetsko djelovanje na dječje tijelo;
  2. dodatne komponente
  • makrogol 6000 s blagim laksativnim učinkom,
  • otopina saharoze,
  • natrijev saharin,
  • sorbinska kiselina,
  • natrijev metil parahidroksibenzoat i propil parahidroksibenzoat,
  • okus vanilije i karamele
  • voda.

U eferalgan sirupu za djecu doziranje glavnog aktivnog sastojka je 0,03 g po mililitru sirupa. Lijek ima prozirnu, homogenu, viskoznu konzistenciju. Proizvodi ih francuska farmaceutska tvrtka Bristol-Myers u tamnim plastičnim bocama od 30 mililitara s mjernom žlicom u setu.

Kako to utječe na tijelo? (Farmakodinamika)

Djelatna tvar lijeka je analgetik s antipiretskim učinkom. Istodobno ublažava bol i snižava temperaturu na normalne vrijednosti, smanjuje količinu prostaglandina u krvi koji se sintetiziraju u mozgu. Istodobno, prostaglandini iritiraju središte termoregulacije, koje se nalazi u hipotalamusu. Paracetamol povećava osjetljivost receptora boli na bradikidin, histamin. Kada se uzima, aktivna tvar sirupa blokira stvaranje prostaglandina, kao rezultat toga bol odlazi, a temperatura pada na normalnu vrijednost. Istodobno se pojačava učinak indirektnih antikoagulansa na tijelo i smanjuje se učinak lijekova urikozurične skupine.

Indikacije za uporabu:

Sirup se odnosi na lijekove simptomatske terapije, odnosno uzima se jednom, po potrebi, a ne u tečajevima.

Preporučuje se za upotrebu sa:

  • boli različite etiologije: zubne, glavobolje, menstrualne, nakon ozljeda i druge;
  • temperatura raste iznad 38 ° C.

Aspirin možete zamijeniti i lijekom s netolerancijom na potonji ili bronhijalnu astmu..

kontraindikacije

  • anemija;
  • netolerancija na glavnu supstancu ili dodatne komponente koje čine oblik doziranja;
  • ozbiljno zatajenje jetre ili bubrega,
  • dob do 1 mjeseca.

Bez savjetovanja s liječnikom, bilo koji oblik lijeka ne smije se davati djeci mlađoj od tri mjeseca.

Nuspojave

Ako premašite najveću preporučenu dozu, nuspojave se mogu pojaviti u obliku:

  • mučnina,
  • povraćanje,
  • bol u trbuhu;
  • alergijske manifestacije - od osipa i svrbeža na koži do Quinckeovog edema,

Uz višednevni višak preporučenih doza, u rijetkim se slučajevima razvija sljedeće:

  • otrovno trovanje
  • poremećaj hematopoetskog sustava,
  • zatajenje bubrega i jetre.

Sirup "EFFERALGAN" za djecu: upute za upotrebu

Antipiretik treba uzimati u dozi, usredotočujući se na dob i težinu djeteta. Dozvoljena doza se mijenja uz dopuštenje pedijatra.

Terapijska doza za odraslu osobu do 80 kg iznosi 0,5 g po dozi. S većom težinom - 1 gram odjednom. Djeci se preporučuje 10 do 15 mg po kilogramu težine.

Prema uputama za uporabu, eferalgan sirup za djecu može se uzimati najviše 3 dana zaredom. Na kraju razdoblja, ako nema rezultata, trebate kontaktirati svog pedijatra.

Kako uzeti?

  • Protresite bocu sirupa prije otvaranja..
  • Ulijte u mjernu žlicu pravu količinu sirupa, u skladu s navedenom dozom
  • Kriške na mjernoj žlici označene su tjelesnom težinom.
  • Sirup se može dati u čistom obliku,
  • Nakon uzimanja lijeka, možete popiti nekoliko gutljaja vode.
  • Za dojenčad se sirup može razrijediti s 25-50 mililitara vode ili mlijeka.
  • Minimalni interval između dvije doze je 4 sata.

Efferalgan - sirup za djecu: doziranje

Sirup se uzima oralno jedan ili dva sata nakon obroka. Minimalna pauza između dvije doze trebala bi biti najmanje 4 sata. Tijekom dana, bez štete za zdravlje, dopušteno je uzimati ne više od 4 grama lijeka za odraslu osobu ili 60 mg / kg tjelesne težine za dijete.

EFFERALGAN - sirup za djecu: cijena

Troškovi dječjih lijekova nastaju zbog troškova proizvođača, marže farmaceutske mreže i troškova isporuke u regiju. Kao rezultat toga, prosječna cijena eferalgan sirupa za djecu je oko 90-100 rubalja. Na primjer:

  • WER.RU - 93 rubalja;
  • Eurofarm - 99,90 rubalja;
  • Dijalog - 78 rubalja;
  • IFC ljekarna - 104,40 rubalja;
  • Maxavit - 89 rubalja;
  • Ljekarna - 100 rubalja.

Lijek se izdaje bez recepta.

EFFERALGAN: analozi

Alternativa lijeku mogu biti drugi lijekovi proizvedeni u istom medicinskom obliku, s istom aktivnom tvari i istim indikacijama za uporabu. To uključuje:

Panadol je dječja suspenzija francuskog proizvođača lijekova Farmaclair. Sastav i princip djelovanja sličan je Efferalganu u sirupu. Cijena - 89,50 rubalja

Paracetamol je lijek ruske proizvodnje koji se proizvodi u tekućem obliku. Pomaže u ublažavanju slabih i umjerenih bolova različite etiologije, a također olakšava febrilno stanje gripe i prehlade. Cijena - 60 rubalja

Ibuprofen-Akrikhin je poljski lijek, koji djeluje na bazi aktivne tvari - ibuprofena. Dostupno u suspenziji u dozama za djecu. Koristi se kao analgetski i antipiretik. Cijena –85,50 rubalja.

Kalpol je suspenzija koju proizvodi njemačka farmaceutska tvrtka Aspen Bad Oldesloe. Ima analgetski i antipiretski učinak. Koristi se za ublažavanje simptoma zarazno-upalnih i virusnih bolesti, popraćenih bolom i groznicom. Cijena - 80 rubalja.

"EFFERALGAN" - dječji sirup: recenzije

Efferalgan je u osnovi obični paracetamol. Uzeo sam u ljekarni dijete u obliku rektalnih čepića. Treba ih postaviti noću, u vrijeme otkrivanja male temperature u kćeri. Imam osjećaj da ovaj lijek djeluje prilično sporo u usporedbi s ibuprofenom. Kad moja kćer ima vrućicu, ja istovremeno koristim i svijeće i sirup. Nemamo nuspojava, ali vjerujem da po takvoj cijeni možete pronaći lijek i učinkovitiji

Dobar dan. Imam dvoje djece, ali kad dajem Efferalgan na visokoj temperaturi, svako se ponašao drugačije. Skoro da nije pomogao najstarijem sinu, a u istom su stanju mlađa kći snizila temperaturu, samo su u njemu našli spas. Općenito, Efferalgan je uvijek dostupan u našem kabinetu obiteljske medicine, unatoč svojim nedostacima. Općenito, lijek nije bez nedostataka, ali o tome ne mogu reći ništa loše.

Efferalgan

Latinsko ime: Efferalgan

ATX kôd: N02BE01

Djelatna tvar: paracetamol (paracetamol)

Producent: Bristol-Myers Squibb (Francuska)

Datum kašnjenja dana: 26.01.18

Cijena u mrežnim ljekarnama:

Efferalgan - analgetski, antipiretski lijek.

Oblik i sastav izdavanja

Dostupno u obliku rektalnih čepića, sirupa i šumećih tableta..

Sirup se prodaje u bocama od polietilen ftalata (volumen 90 ml) u kartonskoj kutiji (svaka po 1 boca). Uključena je mjerna žlica.

Rektalni čepići dostupni su u blister pakiranjima (5 supp. U svakom), smještena u kartonske kutije od 2 kom..

Šumeće tablete dostupne su u trakama (svaka 4 tablete) i u kartonskim kutijama od 4 ili 25 traka.

Sirup1 ml
Paracetamol30 mg
Pomoćne tvari: makrogol 6000, otopina saharoze, natrijev saharin, natrijev metil parahidroksibenzoat, natrijev propil parahidroksibenzoat, sorbinska kiselina, aroma vanilije karamela, voda.
čepići1 supp.
Paracetamol80 mg
150 mg
300 mg
Pomoćne tvari: polusintetički gliceridi.
tablete1 kartica.
Paracetamol500 mg
Pomoćne tvari: bezvodna limunska kiselina, natrijev bikarbonat, bezvodni natrijev karbonat, sorbitol, natrijev saharinat, natkusat natrij, povidon, natrijev benzoat.

Indikacije za uporabu

  • kao anestetik za bol umjerenog ili slabog intenziteta (uključujući zubobolju, migrenu i glavobolju, neuralgiju, grlobolju, donji dio leđa, bolove u mišićima, opekotine i ozljede, bolnu menstruaciju);
  • kao antipiretik za dječje infekcije, gripu, akutne respiratorne infekcije, reakcije nakon cijepljenja i druge zarazne i upalne bolesti protiv kojih tjelesna temperatura raste.

kontraindikacije

  • krvne bolesti;
  • teška funkcionalna oštećenja bubrega, jetre;
  • nedavno krvarenje ili upala u rektumu (kontraindikacija zbog načina primjene - za čepiće);
  • nedostatak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza;
  • dječja dob do 3 mjeseca (za supozitorije 80 mg svaki), do 1 mjeseca (za sirup);
  • preosjetljivost na paracetamol.

Kontraindikacije za uzimanje u obliku šumećih tableta su:

  • nedostatak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze;
  • alkoholizam;
  • dječja dob do 15 godina (tjelesna težina - do 50 kg);
  • razdoblje trudnoće (I i III tromjesečja) i dojenja (dojenje);
  • povećana individualna osjetljivost na paracetamol ili druge pomoćne komponente lijeka.

Lijek je propisan s izuzetnim oprezom kod takvih patologija:

  • zatajenje jetre i / ili bubrega;
  • virusni hepatitis;
  • kongenitalna hiperbilirubinemija (sindromi Rotor, Dubinin-Johnson i Gilbert);
  • alkoholna oštećenja jetre;
  • manjak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze.

Upute za uporabu Efferalgan (metoda i doziranje)

Sirup

Uzima se oralno, kako nakon razrjeđivanja (sok, mlijeko ili voda), tako i u čistom obliku.

Prosječna pojedinačna doza lijeka izračunava se na temelju tjelesne težine djeteta i, u pravilu, iznosi 10-15 mg / kg težine 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza ne smije biti veća od 60 mg / kg. Interval između prijema trebao bi biti 4-6 sati. Za točnost doziranja koristite mjernu žlicu na koju se primjenjuju podjele, koja odgovara tjelesnoj težini djeteta.

  • Za dijete s tjelesnom težinom od 4 do 16 kg: sirup stavite u mjernu žlicu do oznake koja odgovara njegovoj tjelesnoj težini ili do oznake koja je najbliža vrijednosti bebine težine.
  • Za dijete s tjelesnom težinom od 16 do 32 kg: sirup stavite u mjernu žlicu do razine 10 kg, a zatim ponovo - sve dok ukupna količina lijeka ne odgovara tjelesnoj težini pacijenta.

Trajanje terapije je 5 dana kao lijek protiv bolova i 3 dana kao antipiretik. Ako vam je potrebna dulja doza, posavjetujte se sa stručnjakom.

Rektalni čepići

Predviđeno za rektalnu upotrebu. Nakon uklanjanja čepića iz paketa, on se mora umetnuti u anus djeteta (po mogućnosti nakon spontanog pokreta crijeva ili klistišta za čišćenje).

Prosječna pojedinačna doza lijeka ovisi o tjelesnoj težini djeteta i u pravilu je 10-15 mg / kg 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza ne smije biti veća od 60 mg / kg.

  • Djeca od 3 do 5 mjeseci (s tjelesnom težinom od 6-8 kg) - 1 čepiće (80 mg).
  • Djeca od 6 mjeseci do 3 godine (s tjelesnom težinom od 10-14 kg) - 1 čepiće (150 mg).
  • Djeca od 5 do 10 godina (s tjelesnom težinom od 20-30 kg) - 1 čepiće (300 mg) 3-4 puta dnevno u razmaku od 4-6 sati.

Ne preporučuje se upotreba više od 4 čepića dnevno. Kada se koristi duže od tjedan dana, potrebno je nadzirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.

tablete

Uzimaju se oralno, u otopljenom obliku u 200 ml vode za piće. Obično se propisuju 1 do 2 tablete. 2-3 puta dnevno s prekidima od najmanje 4 sata. Maksimalna pojedinačna doza je 2 tablete. (1 g), dnevno - 8 tableta. (4 g).

U bolesnika s funkcionalnim oštećenjem bubrega ili jetre i u starijih bolesnika interval između doza trebao bi biti najmanje 8 sati, a dnevna doza treba biti smanjena. Trajanje terapije je isto kao u prethodnim slučajevima..

Nuspojave

Ponekad uporaba Efferalgana uzrokuje nuspojave..

Uobičajene za sve oblike doziranja:

  • u nekim su slučajevima mogući napadi mučnine, povraćanja, iritacije rektalne sluznice, alergijske manifestacije (urtikarija, svrbež, Quinckeov edem, kožni osip);
  • izuzetno rijetko - trombocitopenija, leukopenija, anemija, methemoglobinemija, neutropenija;
  • s produljenom primjenom u velikim dozama postoji rizik od nefrotoksičnih i hepatotoksičnih učinaka.

Dodatno za sirup:

  • bolovi u želucu;
  • proljev;
  • smanjenje krvnog tlaka;
  • alergije
  • povećanje ili smanjenje protrombinskog indeksa.

Dodatno za šumeće tablete: s produljenom primjenom u dozama koje prelaze preporučene, povećava se vjerojatnost funkcionalnih poremećaja bubrega i jetre..

Predozirati

Simptomi predoziranja Efferalgana:

  • mučnina i povračanje;
  • blanširanje kože;
  • anoreksija;
  • hepatonecrosis.

U rijetkim je slučajevima zabilježen fulminantni razvoj zatajenja jetre u kojem razvoj bubrežnog zatajenja može biti komplikacija..

Liječenje: u prvih šest sati trebate oprati želudac. 8-9 sati nakon predoziranja, treba uvesti donore SH-skupina i prekursore sinteze glutationa - metionin, nakon 12 sati - N-acetilcistein.

analoga

Nemojte sami donositi odluku o zamjeni lijeka, obratite se liječniku.

farmakološki učinak

Efferalgan je analgetski-antipiretik koji ima analgetski i antipiretski učinak. Inhibira COX-1 i COX-2 uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na centre boli i termoregulacije. U upalnim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na COX, što objašnjava gotovo potpunu odsutnost protuupalnog učinka.

Ne utječe negativno na metabolizam vode i soli i sluznicu probavnog sustava zbog nedostatka utjecaja na sintezu prostaglandina u perifernim tkivima. Rizik od stvaranja methemoglobina je zanemariv.

posebne upute

  • Uobičajeno za sve oblike doziranja: kada se lijek koristi duže od 5–7 dana, potrebno je nadzirati funkcionalno stanje slike jetre i periferne krvi.
  • Uz to, za šumeće tablete: kako bi se spriječilo toksično oštećenje jetre, lijek se ne smije kombinirati s alkoholnim pićima, a trebaju ga koristiti i pacijenti skloni stalnom unosu alkohola.
  • Sastav jedne tablete Efferalgana sadrži 412,4 mg natrija, što bi trebalo uzeti u obzir za bolesnike na strogoj dijeti s niskim udjelom soli. Zbog činjenice da lijek sadrži sorbitol, ne preporučuje se upotreba s lošom adsorpcijom galaktoze i glukoze, netolerancijom na fruktozu, nedostatkom izomaltaze.
  • Dodatno za sirup: lijek sadrži paracetamol, dakle, da biste spriječili prekoračenje maksimalne dnevne doze, ne trebate ga koristiti istodobno s drugim lijekovima koji sadrže ovu tvar.
  • U slučaju da dijete uzima lijek na dijeti sa niskim šećerom ili s dijabetesom, imajte na umu da 1 ml sirupa sadrži 0,335 g šećera.

Tijekom trudnoće i dojenja

Kontraindicirano u trudnoći i dojenju.

U djetinjstvu

Tablete se ne smiju uzimati za djecu mlađu od 15 godina.

U starosti

Uzima se s oprezom.

U slučaju oštećenja bubrežne funkcije

Koristite s oprezom kod zatajenja bubrega..

S oštećenom funkcijom jetre

Koristite s oprezom kod zatajenja jetre..

Interakcija lijekova

  • Induktori mikrosomske oksidacije u jetri povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita paracetamola, što može dovesti do teške intoksikacije s malim predoziranjem lijeka.
  • Inhibitori mikrosomske oksidacije smanjuju rizik od hepatotoksičnih učinaka paracetamola.
  • Paracetamol smanjuje učinkovitost uricosuric lijekova.
  • Uz istodobnu primjenu etanola doprinosi razvoju akutnog pankreatitisa.

Uvjeti ljetovanja u ljekarni

Na šalteru.

Uvjeti skladištenja

Čuvati od izravne sunčeve svjetlosti na temperaturi ne većoj od 30 ° C. Čuvati izvan dohvata djece..

Rok trajanja - 3 godine..

Cijena u ljekarnama

Cijena Efferalgan za 1 paket počinje od 110 rubalja za sirup, od 150 rubalja za svijeće, od 170 rubalja za tablete.

Opis na ovoj stranici je pojednostavljena verzija službene verzije napomene o lijeku. Podaci se daju samo u informativne svrhe i nisu vodič za samo-lijek. Prije upotrebe lijeka potrebno je konzultirati stručnjaka i pročitati upute koje je odobrio proizvođač.

Efferalgan: upute za uporabu

Struktura

Djelatna tvar: paracetamol;

1 šumeća tableta sadrži 500 mg paracetamola

Pomoćne tvari: limunska kiselina, bezvodni natrijev karbonat, natrijev bikarbonat, sorbitol (E 420), natrijev saharin, natkusat natrij, povidon, natrijev benzoat (E 211).

Oblik doziranja

Osnovna fizikalna i kemijska svojstva: bijele tablete sa pošećenim ivicama s urezom za odjeljivanje, otopiti se u vodi sa šumećom reakcijom, čips je prihvatljiv.

Farmakološka skupina

Analgetici i antipiretičari.

Farmakološka svojstva

Paracetamol ima analgetske, antipiretske i protuupalne učinke.

Paracetamol se brzo i gotovo u potpunosti apsorbira u gastrointestinalnom traktu. Maksimalna koncentracija u krvnoj plazmi postiže se nakon 30-60 minuta. Poluvrijeme eliminacije iznosi 1-4 sata. Ravnomjerno raspoređen na sve tjelesne tekućine. Vezanje proteina u plazmi je promjenjivo. Izlučuje se uglavnom putem bubrega u obliku konjugiranih metabolita..

indikacije

Simptomatsko liječenje bolesti popraćenih blagom do umjerenom boli i / ili groznicom (zarazne i upalne bolesti, glavobolja, zubobolja, bolovi u mišićima, bolna menstruacija).

kontraindikacije

Preosjetljivost na paracetamol ili druge komponente lijeka.

Teško oštećenje funkcije jetre i / ili bubrega, urođena hiperbilirubinemija, nedostatak glukoze-6-fosfat dehidrogenaze, bolesti krvi, Gilbertov sindrom, teška anemija, leukopenija.

Intolerancija na fruktozu (jer lijek sadrži sorbitol).

Posebne mjere sigurnosti

Prije uzimanja potrebno je potpuno otopiti tabletu (pojedinačna doza može biti od ½ do 2 tablete) eferalgan u čaši vode (150-200 ml).

Ako trebate slijediti dijetu bez soli ili malo soli, imajte na umu da svaka šumeća tableta sadrži 412,4 mg natrija.

Osobe koje zloupotrebljavaju alkohol moraju se konzultirati s liječnikom prije uzimanja lijeka jer se povećava rizik od hepatotoksičnih učinaka paracetamola. U starijih bolesnika moguće je smanjenje izlučivanja paracetamola iz tijela.

Paracetamol može utjecati na rezultate laboratorijskih ispitivanja: pri provođenju ispitivanja za određivanje mokraćne kiseline, kada se koristi metoda s fosfornom volframovom kiselinom i razinom glukoze u krvi, kada se koristi metoda glukozida oksidaze peroksidaza.

Interakcija s drugim lijekovima i druge vrste interakcija

Brzina apsorpcije paracetamola može se povećati zbog istodobne primjene metoklopramida i domperidona i smanjiti se zbog uporabe s kolestiraminom. Antikoagulacijski učinak varfarina i drugih kumarina može se pojačati uz produljenu redovitu svakodnevnu upotrebu paracetamola s povećanim rizikom od krvarenja. Isprekidna primjena nema značajnog učinka..

Barbiturati smanjuju antipiretski učinak paracetamola.

Antikonvulzivi (uključujući fenitoin, barbiturate, karbamazepin), koji potiču aktivnost mikrosomalnih jetrenih enzima, mogu pojačati toksični učinak paracetamola na jetri zbog povećanja stupnja pretvorbe lijeka u hepatotoksične metabolite. Istodobnom primjenom paracetamola s izoniazidom povećava se rizik od razvoja hepatotoksičnog sindroma. Paracetamol smanjuje učinkovitost diuretika.

Ne koristiti istodobno s alkoholom.

Značajke aplikacije

Za bolesti jetre ili bubrega, prije upotrebe lijeka, posavjetujte se s liječnikom. Prije upotrebe lijeka, trebali biste se posavjetovati s liječnikom ako pacijent koristi varfarin ili slične lijekove koji imaju antikoagulantni učinak.

Bolesnici s teškim infekcijama, poput sepse, koje je popraćeno smanjenjem glutationa prilikom uzimanja paracetamola, povećavaju rizik od metaboličke acidoze.

Simptomi metaboličke acidoze su duboko, brzo ili otežano disanje, mučnina, povraćanje, gubitak apetita. Ako se pojave ovi simptomi, odmah potražite liječničku pomoć..

Prekoračite naznačene doze. Ako simptomi potraju, obratite se liječniku..

Ne uzimajte lijek istodobno s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol.

Kod primjene paracetamola u djece u dozi od 60 mg / kg dnevno, kombinacija s drugim antipiretskim lijekovima opravdana je samo u slučaju neučinkovitosti. Koristite s oprezom s tjelesnom težinom do 50 kg, s kroničnom neuhranjenošću (niske rezerve glutationa u jetri), dehidracijom, blagim do umjerenim zatajenjem jetre.

Liječenje treba prekinuti ako se otkrije akutni virusni hepatitis..

Primjena tijekom trudnoće ili dojenja.

Trudnoća. Propisivanje tijekom ovih razdoblja moguće je samo kada očekivana korist za majku nadmašuje potencijalni rizik za plod ili dijete.

Razdoblje dojenja. Paracetamol prelazi u majčino mlijeko, ali u klinički beznačajnim količinama. Dostupni objavljeni podaci ne sadrže kontraindikacije za dojenje.

Sposobnost utjecaja na brzinu reakcije tijekom upravljanja vozilima ili drugim mehanizmima.

Doziranje i primjena

Lijek je propisan odraslima i djeci težini većoj od 15 kg (u dobi od 3 godine). Djeci s tjelesnom težinom manjom od 15 kg treba propisati druge oblike doziranja paracetamola. U djece se doza paracetamola određuje prema tjelesnoj težini, ako je tjelesna težina nepoznata, tada se prije početka liječenja dijete mora izmjeriti. Dnevna doza paracetamola ne smije prelaziti 60 mg / kg / dan, što se mora podjeliti u 4 ili 6 doza (15 mg / kg nakon 4:00 ili 10 mg / kg nakon 6:00).

Djeca s tjelesnom težinom od 1 5 do 21 kg (obično od 3 do 6 godina) - ½ tablete, ako je potrebno, ponovite s intervalom od 6:00, ali ne više od 2 tablete dnevno.

Djeca s tjelesnom težinom od 21 do 25 kg (obično od 6 do 10 godina) - ½ tablete, ako je potrebno, ponovite s intervalom od 4:00, ali ne više od 3 tablete dnevno.

Djeca s tjelesnom težinom od 26 do 40 kg (obično od 8 do 13 godina) - 1 tabletu, ako je potrebno, ponovite s intervalom od 4:00, ali ne više od 4 tablete dnevno.

Djeca s tjelesnom težinom od 41 do 50 kg (obično od 12 do 15 godina) - 1 tabletu, ako je potrebno, ponovite s intervalom od 4:00, ali ne više od 6 tableta dnevno.

Odrasli i djeca teža od 50 kg (nakon 15 godina) - 1-2 tablete u jednoj dozi, ako je potrebno, doza se može ponoviti nakon 4:00, prosječna dnevna doza je 3 g paracetamola dnevno (6 tableta), međutim jaka bol, možete uzeti maksimalnu dnevnu dozu - 4 g paracetamola (8 tableta) s razmakom između doza od najmanje 4:00.

Tijek liječenja - ne više od 3 dana.

Ne koristiti za djecu mlađu od 3 godine.

Predozirati

Postoji rizik od ozbiljnog trovanja u starijih osoba, male djece, bolesnika s oštećenjem jetre, kroničnog alkoholizma, bolesnika s kroničnom neuhranjenošću.

Kako biste spriječili predoziranje, nemojte koristiti druge lijekove koji sadrže paracetamol s eferalganom.

Jednom dozom od 10 g za odraslu osobu i 150 mg / kg tjelesne težine može dovesti do hepatocelularne insuficijencije, poremećenog metabolizma glukoze, metaboličke acidoze, krvarenja, hipoglikemije, encefalopatije, kome i smrti. Istodobno se povećava razina jetrene transaminaze, laktatne dehidrogenaze i bilirubina, razina protrombina smanjuje se vlakom za 12-48 sati.

Akutno zatajenje bubrega s akutnom tubularnom nekrozom može se očitovati jakom boli u donjem dijelu leđa, hematurijom, proteinurijom i razvijati se čak i u nedostatku teškog oštećenja jetre. Uočene su i srčana aritmija i pankreatitis. S produljenom uporabom lijeka u velikim dozama iz hemopoetskih organa mogu se razviti aplastična anemija, pancitopenija, agranulocitoza, neutropenija, leukopenija, trombocitopenija. Pri uzimanju velikih doza iz središnjeg živčanog sustava - vrtoglavica, psihomotorna uznemirenost i dezorijentacija; iz mokraćnog sustava - nefrotoksičnost (bubrežna kolika, intersticijski nefritis, papilarna nekroza) Iz probavnog sustava - hepatonecroza.

U bolesnika s faktorima rizika (inducirana je produljena primjena karbamazepina, fenobarbitala, fenitoina, primidona, rifampicina, šargarepe ili drugih lijekova, jetrenih enzima, zlouporaba alkohola, nedostatak glutationa, poput pothranjenosti, AIDS-a, gladovanja, cistične fibroze, kaheksije). ili više paracetamola može uzrokovati oštećenje jetre. Oštećenja jetre mogu se pojaviti 12-48 sati nakon predoziranja.

U slučaju predoziranja, pacijenta treba odmah odvesti u bolnicu, čak i ako nema ranih simptoma predoziranja. Simptomi predoziranja se pojavljuju u prva 24 sata: mučnina, povraćanje, smanjen apetit, blijedica, bol u trbuhu ili ne odražavaju ozbiljnost predoziranja ili rizik od ozljede.

Hitne mjere: hitna hospitalizacija, određivanje razine paracetamola u krvnoj plazmi, ispiranje želuca tijekom prvih 10:00 oralno davanje antidota N-acetilcistein ili metionin, simptomatska terapija.

Nuspojave

alergijske reakcije: anafilaksija, svrbež, osip na koži i sluznici (obično generalizirani osip, kožni osip, urtikarija), angioedem, multiformni eksudativ eritema (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom), toksična epidermalna nekroliza (Lyell sindrom)

iz probavnog sustava: mučnina, epigastrična bol, povećana aktivnost jetrenih enzima, obično bez razvoja žutice, oslabljena funkcija jetre

od endokrinog sustava: hipoglikemija, do hipoglikemijske kome;

iz hemopoetskih organa: anemija, trombocitopenija, leukopenija, neutropenija, sulfhemoglobinemija i methemoglobinemija (cijanoza, nedostatak daha, bol u srcu), hemolitička anemija, modrice ili krvarenja

iz dišnog sustava: bronhospazam kod bolesnika osjetljivih na acetilsalicilnu kiselinu i druge NSAR. Ponekad se pojavljuju nelagoda i pad krvnog tlaka, bubrežne kolike.

Efferalgan

Lijek Efferalgan je antipiretik, analgetski lijek.
Efferalgan sadrži paracetamol, koji blokira COX-1 i -2 uglavnom u središnjem živčanom sustavu, utječući na centre boli i termoregulacije. U upalnim tkivima stanične peroksidaze neutraliziraju učinak paracetamola na COX, što objašnjava gotovo potpunu odsutnost protuupalnog učinka. Nepostojanje blokirajućeg učinka na sintezu PG u perifernim tkivima dovodi do nepostojanja negativnog učinka na metabolizam vode i soli (kašnjenje Na + i vode) i gastrointestinalnu sluznicu.
Supozitorije imaju analgetske, antipiretske i blage protuupalne učinke..
Dodatno za tablete: vjerojatnost stvaranja methemoglobina nije vjerojatna.
farmakokinetika
Apsorpcija paracetamola je potpuna i brza. Najviša koncentracija u plazmi postiže se 30-60 minuta nakon primjene. Raspodjela paracetamola u tkivima događa se brzo. Postignuta je usporediva koncentracija lijeka u krvi, slini i plazmi. Vezanje proteina u plazmi je nisko, 10–25%. Prodire kroz BBB.
Metabolizam nastaje u jetri, 80% ulazi u reakciju konjugacije s glukuronskom kiselinom i sulfatima, čime nastaju neaktivni metaboliti; 17% je hidroksilirano da tvori 8 aktivnih metabolita koji su konjugirani na glutation i formiraju već neaktivne metabolite. Uz nedostatak glutationa, ti metaboliti mogu blokirati enzimske sisteme hepatocita i uzrokovati njihovu nekrozu. Izoenzim CYP2E1 također je uključen u metabolizam lijeka. T1 / 2 - 1-4 sata Izlučuje se putem bubrega u obliku metabolita, uglavnom konjugata. Manje od 5% izlučuje se nepromijenjeno.

Indikacije za uporabu:
Efferalgan sirup - za djecu od 1 mjeseca do 12 godina (s tjelesnom težinom od 4–32 kg);
supozitoriji 80 mg - za djecu od 3 mjeseca do 5 mjeseci (s tjelesnom težinom od 6-8 kg);
supozitoriji 150 mg - za djecu od 6 mjeseci do 3 godine (s tjelesnom težinom od 10-14 kg);
supozitoriji 300 mg - za djecu od 5-10 godina (s tjelesnom težinom od 20-30 kg) kod sljedećih bolesti i stanja:
- kao antipiretsko sredstvo za akutne respiratorne infekcije, gripu, dječje infekcije, reakcije nakon cijepljenja i druge zarazne i upalne bolesti praćene groznicom;
- kao anestetik za blagu do umjerenu bol (uključujući glavobolju i zubobolju, bolove u mišićima, neuralgiju, bol od ozljeda i opekotina).

Način primjene:
Efferalgan sirup: unutar, bez razrjeđivanja, i nakon razrjeđivanja (s vodom, mlijekom ili sokom).
Prosječna pojedinačna doza Efferalgana ovisi o tjelesnoj težini djeteta i iznosi 10-15 mg / kg 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 60 mg / kg. Interval između doza lijeka trebao bi biti 4-6 sati, pri čemu se trebate pridržavati redovitih vremenskih intervala između doza.
Radi praktičnosti i točnosti doziranja koristite mjernu žlicu.
Na mjernoj žlici nalaze se oznake koje označavaju djetetovu tjelesnu težinu: 4, 6, 8, 10, 12, 14 ili 16 kg. Neoznačene podjele odgovaraju srednje tjelesne težine: 5, 7, 9, 11, 13 ili 15 kg.
Djeca s tjelesnom težinom od 4 do 16 kg: punite mjernu žlicu do oznake koja odgovara tjelesnoj težini djeteta, ili do oznake koja je po vrijednosti najbliža tjelesnoj težini djeteta. Na primjer, ako je težina djeteta od 4 do 5 kg, trebate napuniti mjernu žlicu do oznake koja odgovara 4 kg.
Za djecu s tjelesnom težinom od 16 do 32 kg: punite mjernu žlicu do oznake koja odgovara 10 kg, a zatim više puta - kako bi se dobila ukupna tjelesna težina djeteta. Na primjer, ako je težina djeteta od 18 do 19 kg, mjernu žlicu treba napuniti do oznake koja odgovara 10 kg, a potom više puta do oznake od 8 kg.
Trajanje liječenja je 3 dana kao antipiretik i do 5 dana kao lijek protiv bolova. Ako trebate nastaviti uzimati lijek, potrebno je konzultirati liječnika.
Supozitoriji: rektalno. Nakon što otpustite čepiće iz paketa, uđite u anus djeteta (po mogućnosti nakon klistišta za čišćenje ili spontanog rada crijeva).
Prosječna pojedinačna doza Efferalgana ovisi o tjelesnoj težini djeteta i iznosi 10-15 mg / kg 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 60 mg / kg.
Djeca od 3 do 5 mjeseci (težina 6-8 kg) - 1 supozitorij (80 mg); 6 mjeseci - 3 godine (s tjelesnom težinom od 10-14 kg) - 1 čepiće (150 mg); 5–10 godina (s tjelesnom težinom od 20–30 kg) - 1 čepiće (300 mg) 3–4 puta dnevno nakon 4–6 sati. Ne koristite više od 4 čepića dnevno.
Trajanje liječenja - 3 dana kao antipiretik i do 5 dana kao lijek protiv bolova.
Kada se lijek koristi više od tjedan dana, potrebno je nadzirati funkcionalno stanje jetre i sliku periferne krvi.
Tablete. Iznutra, prethodno otopljen u čaši vode (200 ml). Obično se koriste 1 do 2 tablete. 2-3 puta dnevno u razmacima od najmanje 4 sata.
Maksimalna pojedinačna doza je 2 tablete. (1 g), dnevno - 8 tableta. (4 g).
U bolesnika s oštećenom funkcijom jetre ili bubrega i u starijih bolesnika, interval između doza lijeka treba biti najmanje 8 sati, a dnevna doza treba biti smanjena.
Trajanje liječenja je 3 dana kao antipiretik i do 5 dana kao lijek protiv bolova. Ako trebate nastaviti uzimati lijek, potrebno je konzultirati liječnika.
Odrasli i djeca starija od 15 godina (težine 50 kg ili više):
Obično - 2-3 stola. 2-3 puta dnevno. Maksimalna pojedinačna doza je 3 tablete. (990 mg paracetamola); maksimalna dnevna doza je 12 tableta. (3960 mg paracetamola.).
Interval između zasebnih doza lijeka trebao bi biti najmanje 4 sata. U bolesnika s oštećenom funkcijom jetre ili bubrega, s Gilbertovim sindromom i u starijih bolesnika, interval između doza lijeka trebao bi biti najmanje 8 sati, a dnevna doza treba biti smanjena.
Trajanje liječenja bez liječničkog nadzora ne smije biti veće od 3 dana, ako se propisuje kao antipiretik i 5 dana kao lijek protiv bolova.

Nuspojave:
Efferalgan.
Uobičajeni za sve oblike doziranja: u rijetkim slučajevima mogući su mučnina, povraćanje, alergijske reakcije (kožni osip, svrbež, urtikarija, Quinckeov edem), iritacija sluznice rektuma, tenesmus; izuzetno rijetka - anemija, trombocitopenija, methemoglobinemija, leukopenija, neutropenija.
Uz produljenu upotrebu u velikim dozama mogući su hepatotoksični i nefrotoksični učinci.
Uz dodatak sirupa, mogući su proljev, bolovi u trbuhu, alergijske reakcije (anafilaktički šok), smanjenje ili povećanje protrombinskog indeksa, smanjenje krvnog tlaka (kao simptom anafilaksije).
Tablete dodatno: lijek se dobro podnosi u preporučenim dozama. Uz produljenu primjenu u dozi znatno većoj od preporučene, potrebno je nadzirati sliku periferne krvi.

kontraindikacije:
Efferalgan, supozitoriji, sirup: preosjetljivost na paracetamol; teška kršenja jetre i bubrega; krvne bolesti; manjak enzima glukoza-6-fosfat dehidrogenaza; dob do 1 mjeseca (za sirup), do 3 mjeseca (za supozitorije 80 mg svaki); nedavna upala ili krvarenje u rektumu (kontraindikacija povezana s načinom primjene - za čepiće).
S oprezom: s oštećenom funkcijom jetre ili bubrega kod Gilbertovog sindroma. Prije uzimanja morate se posavjetovati s liječnikom; u slučaju oštećenja bubrežne funkcije (Cl kreatinin manji od 10 ml / min), vremenski interval između doza Efferalgana u obliku sirupa treba biti najmanje 8 sati; ne koristite Efferalgan u obliku supozitorija za dijareju (proljev).
Efferalgan, tablete: preosjetljivost na paracetamol ili bilo koju drugu komponentu lijeka; alkoholizam; manjak glukoza-6-fosfat dehidrogenaze; trudnoća (I i III tromjesečja) i dojenje; djeca do 15 godina (tjelesna težina - najmanje 50 kg).
S oprezom - zatajenje bubrega i / ili jetre, urođena hiperbilirubinemija (sindromi Gilberta, Dubinin-Johnsona i Rotora), virusni hepatitis, alkoholno oštećenje jetre, starija dob.

Trudnoća:
Lijek Efferalgan treba primjenjivati ​​s oprezom tijekom trudnoće i tijekom dojenja.

Interakcija s drugim lijekovima:
Kada se uzme Efferalgan zajedno s barbituratima, tricikličkim antidepresivima, antikonvulzivima (fenitoin), flumecinol, fenilbutazon, rifampicin i etanol, rizik od razvoja hepatotoksičnog djelovanja značajno se povećava.
Prijem sa salicilatima značajno povećava rizik od nefrotoksičnosti.
Salicilamid može produljiti T1 / 2 paracetamol.
Istodobnom primjenom kloramfenikola povećava se toksičnost potonjeg.
Probenecid dovodi do gotovo dvostrukog smanjenja klirensa paracetamola zbog inhibicije vezanja na glukuronsku kiselinu.
Paracetamol sadržan u Efferalganu pojačava učinak indirektnih antikoagulansa i smanjuje učinkovitost uricosuric lijekova.
Paracetamol može utjecati na rezultate laboratorijskih ispitivanja u određivanju mokraćne kiseline i glukoze u krvi.
Paracetamol smanjuje učinkovitost uricosuric lijekova.

Predozirati:
Efferalgan - sirup, čepići.
Simptomi: znakovi akutnog trovanja paracetamolom su mučnina, povraćanje, anoreksija, bol u epigastriju, znojenje, blijedost kože koji se pojavljuju u prva 24 sata nakon gutanja. Unos 140 mg / kg paracetamola u djecu uzrokuje uništavanje jetrenih stanica, što dovodi do potpune i nepovratne hepatonecroze, zatajenja jetre, metaboličke acidoze, encefalopatije, što zauzvrat može dovesti do razvoja kome i smrti.
12–48 sati nakon primjene može se primijetiti porast razine jetrenih transaminaza, laktat dehidrogenaze i bilirubina uz istodobno smanjenje razine protrombina.

Klinička slika oštećenja jetre obično se otkriva nakon 1 ili 2 dana, a dostiže maksimum nakon 3-4 dana.
Liječenje: prestati uzimati lijek, odmah hospitalizirati pacijenta. Uzorke krvi treba uzeti da bi se u početku utvrdila razina paracetamola u krvnoj plazmi. Ispiranje želuca provodi se u slučaju oralne primjene lijeka, primjene enterosorbenata (aktivnog ugljena, hidrolize lignina), davanja antidota acetilcisteina (iv ili oralno) do 10 sati nakon primjene lijeka. Acetilcistein može biti učinkovit 16 sati nakon predoziranja. Također se provodi simptomatsko liječenje..
Tablete Efferalgan.
Simptomi: blijeda koža, anoreksija, mučnina, povraćanje; hepatonecroza (ozbiljnost nekroze izravno ovisi o stupnju predoziranja). Toksični učinak kod odraslih moguć je nakon uzimanja više od 10-15 g paracetamola: porast aktivnosti jetrenih transaminaza, porast PV (12–48 sati nakon primjene); detaljna klinička slika oštećenja jetre očituje se nakon 1-6 dana. Rijetko se disfunkcija jetre razvija brzinom munje, a može biti komplicirana zatajenjem bubrega (tubularna nekroza).
Liječenje: u prvih 6 sati nakon predoziranja - ispiranje želuca, uvođenje darivatelja SN skupine i prekursora sinteze glutation-metionina - 8–9 sati nakon predoziranja i 14-acetilcisteina - nakon 12 sati. Potreba za dodatnim terapijskim mjerama (daljnja primjena metionina, u / u unosu 14-acetilcisteina) određuje se ovisno o koncentraciji paracetamola u krvi, kao i vremenu koje je proteklo nakon njegove primjene..

Uvjeti skladištenja:
Na temperaturi ne višoj od 30 ° C.
Čuvati izvan dohvata djece.

Obrazac za izdavanje:
Efferalgan - supozitoriji za rektalnu upotrebu: u pakiranjima konturnih stanica 5 kom.; u paketu kartona 2 paketa.
Efferalgan - šumeće tablete: u trakama od 4 kom.; u kutiji od 4 ili 25 traka.

Struktura:
1 Efferalgan supozitorij sadrži: paracetamol 80 mg; 150 mg ili 300 mg.
Pomoćne tvari: polusintetički gliceridi - do mase od 1 g
1 tableta Efferalgana sadrži: paracetamol 0,5 g.
Pomoćne tvari: bezvodna limunska kiselina; natrijev karbonat bezvodan; natrij bikarbonat; sorbitol; topivi saharin; natrijev dokusat; povidon; natrijev benzoat

Dodatno:
Zajedničko za sve oblike doziranja.
Kada se lijek koristi dulje od 5-7 dana, potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.
Paracetamol iskrivljuje rezultate laboratorijskih ispitivanja glukoze i mokraćne kiseline u krvnoj plazmi.
Efferalgan sirup (neobavezno). Sadrži paracetamol, stoga, kako bi se izbjeglo prekoračenje maksimalne dnevne doze, lijek se ne smije koristiti istodobno s drugim lijekovima koji sadrže paracetamol.
U slučaju da lijek uzimaju djeca oboljela od šećerne bolesti ili na dijeti s niskim udjelom šećera, treba imati na umu da 1 ml lijeka sadrži 0,335 g šećera (0,67 g šećera za svaku diplomiranu podjelu mjerne žlice (naznačeno naljepnicama u kg).
Tablete (neobavezno). Kako bi se izbjeglo toksično oštećenje jetre, paracetamol se ne smije kombinirati s alkoholnim pićima, a treba ga uzimati i osoba sklona kroničnom konzumiranju alkohola.
Efferalgan sadrži 412,4 mg natrija po tableti, što bi pacijenti trebali uzeti u obzir na strogoj dijeti sa malo soli. Budući da lijek sadrži sorbitol, ne smije se upotrebljavati kod intolerancije na fruktozu, slabu adsorpciju glukoze i galaktoze, nedostatak izomaltaze.
Rizik od razvoja oštećenja jetre povećava se kod pacijenata s alkoholnom hepatozom.
S produljenom uporabom lijeka potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre.