Ibuprofen je nesteroidni lijek s tri učinka: protuupalni, antipiretski i analgetski, neselektivni blokator enzima COX1 i COX2. To je jedan od derivata propionske kiseline. Ibuprofen se aktivno koristi u pedijatriji, počevši od dobi od tri mjeseca. Razlike u lijekovima ove skupine:

  • ne izazivaju ovisnost i razvijaju otpor;
  • ne utječu na brzinu psihomotorne reakcije i ne inhibiraju aktivnost središnjeg živčanog sustava;
  • imaju širok raspon recepata za razne patologije.

Farmakološka skupina: NSAID.

Sastav, fizikalno-kemijske karakteristike, cijena

Ibuprofen je dostupan u nekoliko oblika doziranja, koji su namijenjeni za oralnu i kožnu upotrebu i rektalnu primjenu..

tablete

10 tableta u ćelijskim paketima. 2-5 pakiranja u paketu kartona.

  • Broj 20 u 200 mg: 15-17 rubalja;
  • Broj 20 u 400 mg: 30-40 rubalja.

200 ili 400 mg ibuprofena

Suspenzija Ibuprofen Dječji dan (sirup)

U staklenoj boci od 100 ml s mjernom žlicom, u kartonskoj kutiji.

  • 85-95 rub.

100 mg ibuprofena u 5 ml suspenzije

čepići

5 čepića u konturnom pakiranju, u kartonskom paketu od 2 pakiranja.

  • Br. 10: 60-70 rubalja.

60 mg ibuprofena u 1 čepiću

Gel Ibuprofen

100, 50, 30, 20 g, svaka u aluminijskoj cijevi, u pakiranju od kartona

  • 50 g: 80-90 rub.

50 mg ibuprofena u 1 g gela

Mast Ibuprofen

15 i 25 g svaki u aluminijskoj cijevi, u pakiranju od kartona

  • 25 g: 30 rub.

50 mg ibuprofena i 100 mg dimetil sulfoksida u 1 g masti

Glavna supstancaPomoćne tvariFizikalno-kemijska svojstva
Magnezijev stearat, krumpirov škrob, silicijev dioksid, vanilin, pčelinji vosak, azorubin u boji, jestiva želatina, magnezijev hidroksikarbonat, pšenično brašno, povidon male molekulske mase, titanov dioksid, saharozaTablete su svijetlo ružičaste ili ružičaste boje, s ljuskom, dvokonveksne, dvoslojne s presjekom
Glicerol, polisorbat, sorbitol, limunska kiselina, natrijev saharinat, ksantanska guma, otopina klorovodične kiseline i natrijevog hidroksida, metil parahidroksibenzoat, propil parahidroksibenzoat, aroma voća, pročišćena vodaHomogena suspenzija, gotovo bijela, viskozna, s aromom voća
Čvrsta mastTorpedo supozitorije bijele ili gotovo bijele boje, s glatkom površinom
Etanol, propilen glikol dimeksid, karbomer, metil parahidroksibenzoat, trietanolamin, nerolijevo ulje, ulje lavande, pročišćena vodaBezbojni ili žućkasti prozirni gel specifičnog mirisa
Makrogol 1500 i 400Bijela mast specifičnog mirisa

farmakološki učinak

Ima analgetske, antipiretske i protuupalne učinke zbog neselektivnog blokiranja ciklooksigenaze (1 i 2) i inhibicije sinteze prostaglandina (upalni posrednici). Analgetski učinak je izraženiji kod bolova povezanih s upalnim reakcijama. Kao i kod ostalih NSAID-a, ibuprofen karakterizira antitrombocitna aktivnost (inhibira agregaciju krvnih stanica - trombocita). Uz produljeno liječenje moguće je desenzibilizujuće djelovanje.

Ako se koristi izvana, ima i aktivni analgetski i protuupalni učinak. Normalizira vaskularnu propusnost, smanjuje liberalizaciju upalnih medijatora. Dimetil sulfoksid, druga aktivna komponenta masti, ima lokalni nespecifični protuupalni učinak i pospješuje prodiranje ibuprofena u zahvaćeno tkivo.

farmakokinetika

S unutarnjom primjenom lijek se gotovo u potpunosti apsorbira iz gastrointestinalnog trakta, ali uz istodobni unos hrane, brzina apsorpcije usporava. Kada se uzima na prazan želudac, maksimalna koncentracija u krvi postiže se nakon 45 minuta, a nakon jela - nakon 90-150 minuta.

Metabolizam se provodi u jetri (do 90%). Nakon apsorpcije, oko 60% neaktivnog R-oblika aktivne tvari transformira se u S-oblik s farmakološkim djelovanjem. Izlučuje se mokraćom u obliku neaktivnih metabolita (do 80%), ostatak se izlučuje u crijevima.

Ako se primjenjuje izvana, praktički ne prodire u sistemsku cirkulaciju. Kada se proguta, akumulira se u sinovijalnoj tekućini.

Indikacije za uporabu

  • Upalne bolesti kralježnice i zglobova, uključujući ankilozirajući spondilitis, išijas, reumatoidni artritis, ankilozirajući spondilitis, osteoartritis, gihtazni artritis.
  • Sindrom boli umjerene jačine različitog podrijetla: migrena, glavobolja, neuralgija, zubobolja, postoperativna i traumatična bol, primarna algomenoreja.
  • Groznica koja prati infekcije i prehlade.
  • Simptomatsko liječenje bolesti (smanjenje boli i upale) koje ne utječu na napredovanje patologije.
  • Oblici doziranja za vanjsku upotrebu navedeni su za lumbago, mijalgiju, tendonitis, bursitis, ozljede koje nastaju bez integriteta tkiva.

U pedijatriji se lijek koristi kao učinkovit antipiretik koji pomaže u uklanjanju febrilnog sindroma s gripom, infekcijama u djetinjstvu, akutnim respiratornim infekcijama, reakcijama nakon cijepljenja i drugim zaraznim i upalnim promjenama. Djelotvoran je kao anestetik protiv bolova (umjerena i blaga): glavobolja, grlobolja i uši, zubobolja itd..

kontraindikacije

  • Preosjetljivost na bilo koju komponentu doznih oblika ibuprofena.
  • Preosjetljivost na druge lijekove iz skupine NSAID (napadi bronhijalne opstrukcije, urtikarija, bronhijalna astma itd.).
  • Gastrointestinalne bolesti sa ulceroznim lezijama tkiva u akutnom stadiju (ulcerozni kolitis, peptična ulkusna bolest, Crohnova bolest itd.).
  • Upalne promjene crijeva.
  • Poremećaj ugruška, uključujući hemofiliju, hemoragičnu dijatezu.
  • Period oporavka nakon zatajivanja koronarnih arterija.
  • GI krvarenje, intrakranijalno krvarenje.
  • Teško zatajenje jetre, akutna bolest jetre.
  • Progresivna bolest bubrega.
  • Teško bubrežno zatajenje, klirens kreatinina manji od 30 ml / min i potvrđena hiperkalemija.
  • Trudnoća.
  • Ibuprofen je kontraindiciran djeci mlađoj od 3 mjeseca (suspenzija, čepići), do 6 godina (tablete, gel) i do 14 godina (mast).
  • Kršenje integriteta kože (za vanjske oblike).

Propisane su mjere opreza za liječenje sljedećih skupina bolesnika i u prisutnosti patologija:

  • Starija dob;
  • Loše navike (pušenje, alkohol);
  • Arterijska hipertenzija, zatajenje srca i koronarna bolest srca;
  • Cerebrovaskularna bolest;
  • Dijabetes melitus, dislipidemija;
  • Bolest perifernih arterija;
  • Ciroza jetre s hipertenzijom portalnog tipa;
  • Nefrotski sindrom;
  • Nedostatak funkcije jetre ili bubrega s klirensom kreatinina manjim od 60 ml / min;
  • hyperbilirubinemia;
  • Peptički čir (u remisiji);
  • Infekcija H. pylori;
  • Gastropatija, enteritis, kolitis;
  • Krvne patologije nepoznatog podrijetla (anemija, leukopenija);
  • Dugotrajno liječenje lijekovima iz skupine NSAID;
  • Istovremeno liječenje hormonskim lijekovima (kontracepcijski, prednizon), antikoagulansima (uključujući varfarin), antiagregacijskim tvarima (klopidogrel, aspirin), selektivnim inhibitorima ponovne pohrane serotonina (paroksetin, citalopram, sertralin);
  • Teške somatske bolesti;
  • Period dojenja.

doza

  • Tablete - upute za uporabu tableta ibuprofena govore da se jutarnja doza uzima prije jela, ispere vodom. Preostale doze - nakon jela, isperu vodom.
  • Suspenzija - primjenjuje se oralno, nakon jela. Prije upotrebe dobro protresti. Potrebna količina lijeka mjeri se mjernom žlicom ili špricom.
  • Supozitoriji - oblik doziranja primjenjuje se rektalno, pažljivo uvodeći čepiće u anus.
  • Gel - traka gela od 4-10 cm nanosi se na problematično područje i temeljito utrlja. Kada se koristi kod djece od 6 do 12 litara (stariji od odraslih), na kožu na zahvaćenom području nanosi se traka gela od 2-4 cm i trlja se.
  • Mast - na problematično područje nanosi se mala traka masti (do 5-10 cm) i temeljito se trlja dok se potpuno ne upije u kožu.

Suspenzija

Djeca 3-6 mjeseci (5-7,5 kg): 2,5 ml dva puta dnevno.

Interval između doza - 6 sati.

Tečaj liječenja boli nije veći od 5 dana, groznica ne više od 3 dana.

čepići

Gel i mast

tablete

  • Odrasla djeca od 12 godina: 200 mg tri puta-četiri puta dnevno.
  • Prve su doze dopuštene u 400 mg tri puta dnevno.
  • Maksimalna dnevna doza je 1200 mg.
Djeca 6 (više od 20 kg) -12 L: 200 mg tri puta-četiri puta dnevno.

Intervali između doza za odrasle i djecu iznad 12 litara - najmanje 4 sata, za kategoriju djece 6-12 litara - 6 sati.

Tečaj - ne više od 5 dana.

  • Djeca 6-12 mjeseci (7-9 kg): 2,5 ml tri-četiri puta dnevno.
  • Djeca 12 mjeseci-3 l (10-15 kg): 5 ml tri puta dnevno.
  • Djeca 3-6 l (16-20 kg): 7,5 ml tri puta dnevno.
  • Djeca 6-9 l (21-29 kg): 10 ml tri puta dnevno.
  • Djeca 9-12 l (30-40 kg): 15 ml tri puta dnevno.
Reakcije nakon cijepljenja:
  • djeca mlađa od 1 godine - 1 svijeća;
  • djeca starija od 1 godine - još jedna svijeća 6 sati nakon prve.
Eliminacija boli i groznice. Pojedinačna doza: 5-10 mg po 1 kg djetetove tjelesne težine s učestalošću od tri do četiri puta na dan. Maksimalna doza nije veća od 30 mg na 1 kg težine dnevno.

  • Djeca 3-9 mjeseci (5,5-8,0 kg): 1 čepiće tri puta na dan s razmakom između primjene 6-8 sati.
  • Djeca 9-24 m (8,0-12,5 kg): 1 čepiće četiri puta dnevno u razmaku od 6 sati.
Interval između primjena je 6-8 sati.
Odrasli i djeca od 12 litara koriste drogu do četiri puta dnevno, djeca 6-12 litara - tri puta dnevno.

Interval između aplikacija - 4 sata.

Uputa za mast i gel Ibuprofen naznačuje tijek primjene 2-3 tjedna.

Nuspojave

  • Gastrointestinalni trakt: simptomi gastropatije, izraženi bolovima u trbuhu, suhim ustima, žgaravicom, mučninom, povraćanjem, smanjenim apetitom, proljevom, nadimanjem, zatvorom. Povremeno se javlja ulceracija sluznice želuca i crijeva, s mogućom, izuzetno rijetkom komplikacijom u obliku krvarenja i perforacije, kao i pankreatitisom (te su reakcije najvjerojatnije s produljenim liječenjem). Iz jetre se može razviti hepatitis.
  • Respiratorni: bronhospazam, dispneja.
  • Osjetni organi: gubitak sluha, zvonjava ili zujanje u ušima, zamagljen vid, dvostruki vid, suha rožnica, oteklina očnih kapaka i konjuktiva.
  • Središnji i periferni NS: vrtoglavica, glavobolja, poremećaj sna, razdražljivost, zbunjenost, depresija, psihomotorna uznemirenost. U rijetkim slučajevima ljudi s autoimunim patologijama razvijaju aseptični meningitis.
  • Kardiovaskularni sustav: hipertenzija, zatajenje srca, tahikardija.
  • Izlučujući sustav: alergijski nefritis, akutno zatajenje bubrega, edemi, cistitis, poliurija.
  • Alergijske reakcije karakteristične za vanjske oblike: kožni osip tipa eritema i urtikarije, trnce, Quinckeov edem, svrbež kože. Rijetko - anafilaktički šok, multiuda eksudativnog eritema, bronhospazam, alergijski rinitis, eozinofilija.
  • Hematopoetski sustav: anemija, agranulocitoza, trombocitopenična purpura, trombocitopenija i leukopenija.
  • Ostale reakcije - pojačano znojenje.

Laboratorijski pokazatelji:

  • Povećanje: vrijeme krvarenja, koncentracija kreatinina u serumu, aktivnost „jetrenih transaminaza“.
  • Smanjenje: koncentracije glukoze, hemoglobina, hematokrita, klirensa kreatinina.

Predozirati

Sa značajnim viškom doza lijeka za unutarnju upotrebu razvijaju se sljedeći simptomi: epigastrična bol, pospanost, povraćanje, glavobolja, zujanje u ušima, metabolička acidoza, koma, pad tlaka, tahikardija, atrijska fibrilacija. Bolničko liječenje.

Interakcija lijekova

  • Ibuprofen se ne preporučuje istodobnim liječenjem drugim nesteroidnim antireroidima;
  • Kada se propisuju antikoagulansima, povećava se rizik od krvarenja;
  • U interakciji s blokatorima ponovne pohrane serotonina, povećava se rizik od krvarenja iz probavnog trakta;
  • Istodobnim liječenjem cefalosporinima povećava se učestalost hipoprotrombinemije, povećava se rizik od nefro- i hepatotoksičnih učinaka;
  • U liječenju induktorima mikrosomske oksidacije, rizik od intoksikacije raste;
  • Barbiturati i pripravci s etanolom povećavaju koncentraciju ibuprofena u krvnoj plazmi;
  • Smanjuje učinak vazodilatatora, furosemida i hidroklorotiazida;
  • Povećava aktivnost antiagregacijskih sredstava, indirektnih antikoagulansa, fibrinolitika, hipoglikemijskih lijekova i derivata inzulina, sulfoniluree;
  • Kostiramin i antacidi smanjuju apsorpciju ibuprofena;
  • Kofein pojačava analgetski učinak ibuprofena.

analoga

Nurofen (tablete, gel, suspenzija čepića), Nurofen forte, Mig 400, Dolgit, Advil, Ibufen.

Upute za uporabu IBUPROFEN (IBUPROFEN)

Oblik otpuštanja, sastav i pakiranje

Dozvoljene su ružičasto obložene tablete s dvostrukom konveksnom površinom, neravnine.

1 kartica.
ibuprofen200 mg

Pomoćne tvari: povidon K25, magnezijev stearat, krumpirov škrob, akvarij ™ ružičasta (hidroksipropil metilceluloza (HPMC) 6cP, kopovidon, polidekstroza, polietilen glikol 3350, kapricijski / kapricijski trigliceridi), titanov dioksid, karmoazin E 122.

10 komada. - blister ambalaža (5) - paketi od kartona.
10 komada. - blister pakiranje (150) - kartonske kutije.

farmakološki učinak

Lijek ima analgetski, protuupalni, antipiretski učinak. Inhibira ciklooksigenazu I i II, blokirajući sintezu prostaglandina. Analgetski učinak nastaje zbog smanjenja intenziteta upale, smanjenja proizvodnje i smanjenja algogenosti bradikinina, najviše izraženog kod upalnih bolova; protuupalno - uplitanjem različitih dijelova patogeneze upale (povećana vaskularna propusnost se normalizira, mikrocirkulacija se poboljšava, histamin, bradikinin i drugi posrednici upale smanjuju se, formiranje ATP-a, što dovodi do smanjenja opskrbe energijom upalnog procesa); antipiretski učinak povezan je sa smanjenjem ekscitabilnosti centara za regulaciju topline diencefalona. Ozbiljnost antipiretskog djelovanja ovisi o početnoj tjelesnoj temperaturi i dozi. Reverzibilno inhibira agregaciju trombocita. Kod reumatoidnog artritisa uglavnom utječe na eksudativne i djelomično proliferativne komponente upalne reakcije, ima brz i izražen analgetski učinak, smanjuje oticanje, jutarnju ukočenost i ograničenu pokretljivost u zglobovima. Kod primarne dismenoreje smanjuje intrauterini tlak i učestalost kontrakcija maternice. Uz jednu dozu, učinak traje do 8 sati.

farmakokinetika

Dobro se apsorbira iz gastrointestinalnog trakta. Apsorpcija je lagano smanjena tijekom uzimanja lijeka nakon obroka. Vrijeme postizanja C max u plazmi kada se uzima na prazan želudac iznosi 45 minuta, ako se uzima nakon obroka - 1,5-2,5 sati, u sinovijalnoj tekućini - 2-3 sata (gdje se stvaraju veće koncentracije nego u plazmi). Komunikacija s proteinima plazme je 90%, kod novorođenčadi - 30-40%. Podvrgava se metabolizmu podsistema i post-sustavu u jetri. Nakon apsorpcije, oko 60% farmakološki neaktivnog R-oblika ibuprofena polako se pretvara u aktivni S-oblik. Izoenzim CYP2C9 sudjeluje u metabolizmu lijeka. Poziva mikrosomske jetrene enzime CYP3A4, CYP3A5 i CYP3A7 (stopa enzimskih reakcija povećava se 10-12 puta). Ima dvofaznu kinetiku uklanjanja s T 1/2 2-2,5 sati (za retardne oblike - do 12 sati). Izlučuje se bubrezima (nepromijenjen ne više od 1%), a u manjoj mjeri - žuči. Dobro prelazi placentu.

Indikacije za uporabu

Upalne i degenerativne bolesti mišićno-koštanog sustava:

  • reumatoidni artritis, reaktivni sinovitis s deformirajućim osteoartritisom, psorijatični artritis, gihtazni artritis, ankilozirajući spondilitis (ankilozirajući spondilitis), neuralgična amiotrofija (Personage-Turnerova bolest), panniculitis.

Sindrom boli:

  • mialgija, artralgija, osalgija, artritis, radikulitis, migrena, glavobolja (uključujući menstrualni sindrom) i zubobolja, bol s karcinomom, neuralgija, tendovaginitis, bursitis, posttraumatski i postoperativni sindrom boli, praćeni upalom, kirurške operacije u stomatologija. Algodismenorea, upalni proces u zdjelici, uklj. adneksitis, porođaj (kao analgetsko i tokolitičko sredstvo).

Grozni sindrom s prehladom i zaraznim bolestima.

Režim doziranja

Unutra, nakon obroka. Režim doziranja postavlja se pojedinačno, ovisno o indikacijama. Prva dnevna doza uzima se prije jela, ispere s dovoljnom količinom vode kako bi se lijek brzo apsorbirao. Preostale doze uzimaju se tijekom dana nakon jela (postupna apsorpcija).

Odrasli:

  • s osteoartritisom, psorijatičnim artritisom i ankilozantnim spondilitisom - 2-3 tablete (400-600 mg) 3-4 puta dnevno. S reumatoidnim artritisom - 4 tablete (800 mg) 3 puta dnevno;
  • za ozljede mekih tkiva, uganuće do 8 tableta dnevno (1600 mg / dan), u nekoliko doza.

S algodismenorejom - 2 tablete (400 mg) 3-4 puta dnevno; s umjerenom boli - do 6 tableta (1200 mg / dan), u nekoliko doza.

Za djecu stariju od 12 godina početna doza je 1 tableta 3 puta dnevno, maksimalna doza je 6 tableta (1200 mg), zatim 1-2 tablete dnevno.

Djeca u dobi od 6-12 godina (težine više od 20 kg), samo kako je propisao liječnik - 1 tableta (200 mg) ne više od 4 puta dnevno.

Za snižavanje tjelesne temperature:

  • za odrasle, 1-2 tablete (200-400 mg) po dozi, za djecu 1 tableta (200 mg) po dozi.

Za odrasle osobe maksimalna pojedinačna doza je 4 tablete (800 mg), maksimalna dnevna doza je 1800 mg.

Za djecu stariju od 12 godina, maksimalna pojedinačna doza je 3 tablete (600 mg), maksimalna dnevna doza je 1200 mg.

Za djecu od 6-12 godina (s tjelesnom težinom većom od 20 kg), maksimalna pojedinačna doza je 1 tableta (200 mg), maksimalna dnevna doza je 800 mg.

Nuspojave

Iz gastrointestinalnog trakta:

  • mučnina, povraćanje, NSAID gastropatija (bol u trbuhu, žgaravica, smanjen apetit, proljev, nadimanje, bol i nelagoda u epigastričnoj regiji), ulceracija sluznice gastrointestinalnog trakta (u nekim slučajevima, komplicirana perforacijom i krvarenjem);
  • iritacija, suhoća usne sluznice ili bol u ustima, ulceracija sluznice desni, aftozni stomatitis, pankreatitis, zatvor, hepatitis.

Iz dišnog sustava:

  • kratkoća daha, bronhospazam.

Iz osjetila:

  • gubitak sluha, zvonjenje ili zujanje u ušima, reverzibilni toksični optički neuritis, zamagljena vizualna percepcija ili diplopija, suhe i nadražene oči, oticanje konjuktiva i očnih kapaka (alergijska geneza), skotom.

Iz središnjeg i perifernog živčanog sustava:

  • glavobolja, vrtoglavica, nesanica, anksioznost, nervoza i razdražljivost, psihomotorna uznemirenost, pospanost, depresija, zbunjenost, halucinacije, rijetko - aseptični meningitis (češće u bolesnika s autoimunim bolestima).

Iz kardiovaskularnog sustava:

  • zatajenje srca, tahikardija, povišen krvni tlak.

Iz mokraćnog sustava:

  • akutno zatajenje bubrega, alergijski nefritis, nefrotski sindrom (edem), poliurija, cistitis.

Alergijske reakcije:

  • kožni osip (obično eritematozni, urtikarija), pruritus, angioedem, anafilaktoidne reakcije, anafilaktički šok, bronhospazam, groznica, multiformna eksudativna eritema (uključujući Stevens-Johnsonov sindrom), toksična epidermalna nekroliza, nekroliza eritema, (sindrom) alergijski rinitis.

Iz hemopoetskih organa:

  • anemija (uključujući hemolitičku, aplastičnu), trombocitopenija i trombocitopenična purpura, agranulocitoza, leukopenija.

Ostalo:

  • pojačano znojenje.

Rizik od ulceracije gastrointestinalne sluznice, krvarenja (gastrointestinalna, gingivalna, maternična, hemoroidalna), oštećenja vida (poremećaji vida u boji, skotomi, ambleopija) povećava se uz dugotrajnu upotrebu u velikim dozama.

kontraindikacije

Preosjetljivost, erozivne i ulcerozne bolesti gastrointestinalnog trakta (uključujući peptički ulkus i dvanaestopalačni čir u akutnom stadiju, ulcerozni kolitis, peptični čir, Crohnova bolest - ulcerozni kolitis), potpuna ili nepotpuna kombinacija bronhijalne astme, ponavljajuća polipoza nosa i paranazalnih sinusa i netolerancija na acetilsalicilnu kiselinu ili druge nesteroidne protuupalne lijekove (uključujući anamnezu), poremećaje zgrušavanja krvi (uključujući hemofiliju, produljeno vrijeme krvarenja, sklonost krvarenjima, hemoragičnu dijatezu), aktivno gastrointestinalno crijevno krvarenje; ozbiljno zatajenje bubrega (klirens kreatinina manji od 30 ml / min), progresivno oboljenje bubrega, teško zatajenje jetre ili aktivna bolest jetre, stanje nakon bajpasa zatajenja koronarnih arterija, potvrđena hiperkalemija, upalna bolest crijeva, trudnoća (III tromjesečje), dojenje, djeca mlađa od 6 godina godina star.

Pažljivo. Ciroza jetre s portalnom hipertenzijom, hiperbilirubinemija, peptički čir na želucu i dvanaesniku (povijest), gastritis, enteritis, kolitis; zatajenje jetre i / ili bubrega, nefrotski sindrom; kronično zatajenje srca, arterijska hipertenzija; koronarna bolest srca, cerebrovaskularna bolest, dislipidemija / hiperlipidemija, dijabetes melitus, bolest perifernih arterija, pušenje, kronično zatajenje bubrega (klirens kreatinina 30-60 ml / min), prisutnost infekcije H. pylori, produljena upotreba NSAID-a, alkoholizam, teške somatske bolesti, istodobna primjena oralnih glukokortikosteroida (uključujući prednizon), antikoagulansa (uključujući varfarin), antiagregacijskih sredstava (uključujući klopidogrel), selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (uključujući citalopram, fluoksetin, paroksetin, sertralin), krvne bolesti nepoznate etiologije (leukopenija i anemija), trudnoća (I-II tromjesečje), djeca od 6-12 godina.

posebne upute

Kako bi se spriječio razvoj NSAID-a, preporučuje se gastropatija kombinirati s PgE (misoprostol) pripravcima. Ako je potrebno odrediti 17-ketosteroide, lijek treba prekinuti 48 sati prije ispitivanja..

Bolesnici s teškim oštećenjem jetre i bubrega (redovito praćenje bilirubina, transaminaza, kreatinina, koncentracije bubrega), s hipertenzijom i kroničnim zatajenjem srca (svakodnevno praćenje diureze, tjelesne težine, krvnog tlaka). Ne preporučuje se etanol tijekom liječenja..

Kako bi se smanjio rizik od štetnih događaja iz gastrointestinalnog trakta, treba koristiti minimalnu učinkovitu dozu uz minimalni mogući kratki tečaj.

Tijekom liječenja potrebno je kontrolirati sliku periferne krvi i funkcionalno stanje jetre i bubrega. Kada se pojave simptomi gastropatije, indicirano je pažljivo praćenje, uključujući ezofagogastroduodenoskopiju, krvni test s određivanjem hemoglobina, hematokrita, analize okultne krvi u fekalu.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja. Ne uzimajte lijek tijekom III tromjesečja trudnoće. Primjena lijeka u I i II tromjesečju trudnoće moguća je kad očekivana korist za majku nadmašuje potencijalni rizik za plod. Tijekom dojenja moguća je jednokratna primjena, ako je potrebno, dugotrajna primjena u visokim dozama (više od 800 mg) trebala bi odlučiti o prestanku dojenja.

Utjecaj na sposobnost upravljanja vozilima i druge potencijalno opasne mehanizme. Pacijenti bi se trebali suzdržavati od svih vrsta aktivnosti koje zahtijevaju pojačanu pažnju, brze mentalne i motoričke reakcije..

Predozirati

simptomi

  • bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, letargija, pospanost, depresija, glavobolja, zujanje u ušima, metabolička acidoza, koma, akutno zatajenje bubrega, snižen krvni tlak, bradikardija, tahikardija, atrijska fibrilacija, zastoj disanja.

Liječenje:

  • ispiranje želuca (samo sat vremena nakon gutanja), aktivni ugljen, alkalno piće, prisilna diureza, simptomatska terapija (korekcija kiselo-baznog stanja, krvni tlak).

Interakcija lijekova

Mikrosomalni induktori oksidacije (fenitoin, etanol, barbiturati, rifampicin, fenilbutazon, triciklički antidepresivi) povećavaju proizvodnju hidroksiliranih aktivnih metabolita, povećavajući rizik od teških hepatotoksičnih reakcija.

Inhibitori mikrosomske oksidacije smanjuju rizik od hepatotoksičnosti. Smanjuje hipotenzivnu aktivnost vazodilatatora (uključujući sporo usporavanje blokatora kalcijevih kanala i inhibitore enzima koji pretvaraju angiotenzin), natriuretičku i diuretsku aktivnost furosemida i hidroklorotiazida. Smanjuje učinkovitost urikozurnih lijekova, pojačava učinak indirektnih antikoagulansa, sredstava protiv trombocita, fibrinolitika (povećani rizik od hemoragičnih komplikacija).

U interakciji s mineralokortikosteroidima. glukokortikosteroidi, kolhicin, estrogen, etanol mogu izazvati ulcerogene učinke s krvarenjem. Pojačava učinak oralnih hipoglikemijskih lijekova i inzulina. Antacidi i kolestiramin smanjuju apsorpciju ibuprofena. Povećava koncentraciju digoksina, litija i metotreksata u krvi.

Kofein pojačava analgetski učinak ibuprofena. Istodobnom primjenom ibuprofena smanjuje se protuupalni i antiagregacijski učinak acetilsalicilne kiseline (moguće je povećati učestalost akutne koronarne insuficijencije u bolesnika koji primaju male doze acetilsalicilne kiseline kao antiagregaciono sredstvo nakon početka ibuprofena).

Kada se propisuju antikoagulansima i trombolitičkim lijekovima (alteplaza, streptokinaza, urokinaza), rizik od krvarenja istodobno raste.

Cefamandol, cefaperazon, cefotetan, valproinska kiselina, plicamicin povećavaju učestalost hipoprotrombinemije.

Mijelotoksični lijekovi povećavaju hematotoksičnost lijeka. Ciklosporin i preparati zlata pojačavaju učinak ibuprofena na sintezu Pg u bubrezima, što se očituje povećanjem nefrotoksičnosti.

Ibuprofen povećava koncentraciju ciklosporina u plazmi i vjerojatnost njegovih hepatotoksičnih učinaka.

Lijekovi koji blokiraju tubulnu sekreciju smanjuju izlučivanje i povećavaju koncentraciju ibuprofena u plazmi.

Uz istodobnu upotrebu ibuprofena s diureticima koji štede kalij - rizik od razvoja hiperkalemije; s drugim nesteroidnim protuupalnim lijekovima - povećava se rizik od razvoja nuspojava iz gastrointestinalnog trakta.

Ibuprofen tablete - upute za uporabu

Ibuprofen u tabletama vrlo je popularan lijek koji vam omogućuje da ublažite bol i groznicu u najkraćem mogućem roku. Osim toga, lijek ima dobra protuupalna svojstva, a često se koristi u složenom liječenju različitih bolesti virusne i bakterijske prirode. Ibuprofen, čija uputa za upotrebu sadrži najcjelovitije podatke, prošao je sve potrebne laboratorijske testove i njegova učinkovitost provjerena je vremenom..

Sastav i opis

Djelatna tvar u lijeku je ibuprofen. 1 tableta sadrži 200 mg ili 400 mg.

Uključene su i dodatne komponente, a to su:

  • Krompirni škrob kao vezivno sredstvo.
  • Kalcijev i magnezijev stearat. Te tvari imaju svojstva za emulgiranje i oblikovanje..
  • Povidon s apsorpcijskim i bakteriostatskim svojstvima.
  • Polivinil alkohol kao zgušnjivač.
  • Talc, koji je inertno meko punilo s antibakterijskim i upijajućim svojstvima.
  • Lecitin, koji smanjuje rizik od intoksikacije.
  • Titan dioksid kao dodatak prehrani.

Djelatna tvar

Djelatna tvar ibuprofen je derivat fenilpropionske kiseline. Prvi put je sintetiziran 1962. godine u SAD-u. Lijek pripada skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova. U početku se lijek izdavao samo na recept. No, nakon provođenja više laboratorijskih ispitivanja, pronađeno je da je lijek siguran, a od 1983. godine pojavio se u ljekarnama na prodaju.

Ibuprofen se gotovo u potpunosti apsorbira u probavnom traktu i počinje djelovati u roku od sat vremena. Štoviše, ako se uzima istovremeno s hranom, tada se taj proces znatno usporava. Aktivna tvar je u mogućnosti smanjiti sintezu prostaglandina. Te tvari su posrednici boli, upale i termoreakcije tijela..

Ibuprofen se metabolizira u jetri, a daljnji se metaboliti gotovo u potpunosti izlučuju putem bubrega, pri čemu ih je oko 10% nepromijenjeno. Neke se izlučuju kroz crijeva. Proces traje oko jedan dan.

Otpustite obrasce

Ibuprofen se prodaje u ljekarnama u obliku dvokonveksnih tableta od 200 mg ili 400 mg. Prekriveni su ružičastom školjkom, a na rezu su jasno vidljiva 2 sloja. Tablete su u blisterima, koji se pakiraju u kartonske ambalaže od 2, 5, 10 komada. Također možete kupiti 50 tableta u staklenkama sa zatamnjenim staklima..

Pored toga, Ibuprofen se može naći u prodaji u tabletama s produljenim oslobađanjem (800 mg svaka) i u tabletama za resorpciju (200 mg svaka).

Indikacije za uporabu tableta

Upute za uporabu ibuprofena sadrže podatke da se alat koristi za ublažavanje boli, upale i vrućine kod mnogih bolesti. To se događa zato što se aktivna tvar širi krvnim žilama, što znači da može utjecati na sve organe i sustave ljudskog tijela.

Najčešće se ibuprofen propisuje za bolesti mišićno-koštanog sustava. Pomoću nje možete ublažiti bolove u zglobovima. Učinkovito sredstvo je protiv bolova u mišićima..

Pored toga, prikazano je:

  • S glavoboljom. Lijek pomaže ublažiti nelagodu migrene. Ublažava grčeve, smanjuje intenzitet boli u kratkom vremenu..
  • S zuboboljom. Lijek se preporučuje za uporabu prije posjeta liječniku kada se bol iznenada pojavi. Također, alat se koristi za ublažavanje boli nakon postupaka, na primjer, nakon vađenja zuba. Učinkovita je u složenoj terapiji u liječenju upalnih procesa.
  • Pri povišenim temperaturama. Učinkovitost lijeka za ublažavanje topline temelji se na njegovim protuupalnim svojstvima. Značajka je njegova sposobnost dugog snižavanja temperature..
  • U liječenju prehlade.

Upute za uporabu također navode i druge ozbiljne bolesti za liječenje kojih se ibuprofen može koristiti. Osobito se uključuje u kompleksnu terapiju zaraznih i upalnih bolesti ENT organa, adneksitisa, proktitisa itd..

kontraindikacije

Lijek ima niz ozbiljnih kontraindikacija. Stoga, kako ne bi naštetili, preporučuje se pažljivo proučiti upute za uporabu. Lijek u tabletama nije propisan djeci mlađoj od 6 godina. Postoje i ograničenja težine za djecu mlađu od 12 godina. S oprezom, osobe starije od 60 godina trebaju uzimati lijek. Kontraindikacije vrijede i za 3 semestra trudnoće. U 1-2 tromjesečju prijem je moguć samo uz dogovor s liječnikom. Zabranjeno je provoditi terapiju ibuprofenom s individualnom netolerancijom ili preosjetljivošću na lijekove NSAID.

Liječenje je potrebno odbiti:

pogoršanje erozivnih i ulceroznih bolesti gastrointestinalnog trakta;

stadij zatajenja srca 3-4;

patologije jetre i bubrega;

problemi s vestibularnim aparatom i gubitak sluha;

bolesti optičkog živca;

leukopenija i trombocitopenija;

poremećaji krvarenja;

Uputa za uporabu i doziranje

Lijek treba liječnik pojedinačno propisati. U obzir se uzima težina bolesti i stanje pacijenta..

Djeci starijoj od 12 godina i odraslima obično se propisuje liječenje različitih bolesti:

  • 200 mg: jedna tableta 3-4 puta dnevno.
  • 400 mg: jedna tableta 2-3 puta dnevno.

Dakle, maksimalna dnevna doza ne smije prelaziti 1200 mg. Djeci u dobi od 6 do 12 godina može se propisati ibuprofen ako je njihova tjelesna težina iznad 20 kg. U tom slučaju dopušteno im je uzimanje jedne tablete do 4 puta dnevno. Ali istodobno, interval između doza ne smije biti manji od 6 sati.

Nuspojave i predoziranje

Unatoč činjenici da se ibuprofen smatra relativno sigurnim, upute sadrže informacije o mogućim nuspojavama. U pravilu se njihovi rizici povećavaju predoziranjem.

Poremećaji se mogu primijetiti u različitim sustavima ljudskog tijela:

  • Dispneja i bronhospazam.
  • Bol u trbuhu, proljev, mučnina, povraćanje i razni dispeptički poremećaji. U teškim slučajevima, s pogoršanjem kroničnih bolesti želuca, može se pojaviti ulceracija na sluznici probavnog organa..
  • Povreda slušne percepcije, koja se izražava pojavom zujanja u ušima i oštećenjem sluha. Mogu se javiti i vidni problemi i iritacija oka..
  • Glavobolja i vrtoglavica. Može se pojaviti nesanica. Kombinacija takvih čimbenika dovodi do razvoja kroničnog umora, nervoze, razdražljivosti i depresije. U teškim slučajevima, zbunjenost ili halucinacije.
  • Zatajenje srca, hipertenzija i tahikardija.
  • Akutno zatajenje bubrega, edemi, upalni procesi u bubrezima i mjehuru.
  • Alergijske reakcije koje rezultiraju kožnim osipom, iritacijom i svrbežom. U teškim slučajevima može se razviti Quinckeov edem i druge po život opasne alergijske patologije..

Ako je poremećaj nastao zbog predoziranja, tada je ispiranje želuca obvezno. Štoviše, postupak je učinkovit samo sat vremena nakon uzimanja lijeka. Osim toga, propisana su upijajuća sredstva i alkalni napitak. U teškim slučajevima morate nazvati hitnu pomoć.

Kompatibilan s antibioticima i drugim tabletama.

Antibiotici su antimikrobni lijekovi. Propisani su u liječenju mnogih bolesti uzrokovanih štetnim bakterijama. Budući da se upalni proces uvijek događa na pozadini takvih patologija, moguće je ubrzati terapeutski učinak lijekovima s protuupalnim svojstvima. Ibuprofen pripada ovoj skupini. Unatoč tome, samo liječnik treba propisati složenu terapiju, samo-lijek je vrlo opasan.

Pri propisivanju ibuprofena nužno se uzima u obzir njegova interakcija s drugim skupinama lijekova. Upute za uporabu sadrže detaljne informacije o tome. Konkretno, trebali biste znati da se prilikom uzimanja lijeka s acetilsalicilnom kiselinom povećava rizik od nuspojava iz gastrointestinalnog trakta. Kombinacija s trombolitičkim lijekovima je opasna jer može doći do krvarenja.

Ibuprofen i alkohol

Stručnjaci nedvosmisleno tvrde da je nepoželjno uzimati alkohol kada se koristi ibuprofen, upute upozoravaju na to. To je prije svega zbog činjenice da i alkoholna pića i ibuprofen sadrže ksenobiotike. Te tvari ubrzavaju biokemijske reakcije u tijelu. Ali vrlo je važno da njihova koncentracija odgovara normi. Prekoračenje ga dovodi do smanjenja lijekova protiv bolova, protuupalnih i antipiretskih svojstava lijeka.

Osim toga, na pozadini konzumiranja alkohola, rizik od nuspojava značajno se povećava. Neuropsihijatrijski poremećaji često se javljaju zbog jakih glavobolja, vrtoglavice i emocionalnih ispada. Alkohol u kombinaciji s ibuprofenom ima snažan iritantan učinak na želučanu sluznicu, što može dovesti do komplikacija.

Trudnoća

Ibuprofen, upute za uporabu upozoravaju na to, nepoželjno je koristiti tijekom trudnoće. No, kategorične kontraindikacije odnose se samo na treće tromjesečje. Ovaj lijek može potaknuti kontrakcije maternice i početak prijevremenih porođaja. No jednako tako često nastaje suprotna situacija povezana s smanjenjem količine amnionske tekućine, što dovodi do kašnjenja trudnoće i otežava proces porođaja.

S velikom pažnjom treba liječiti ibuprofen u prvom tromjesečju. To je zbog činjenice da se u ovom trenutku formiraju svi unutarnji organi i sustavi fetusa. Korištenje bilo kojeg lijeka može poremetiti prirodne procese i izazvati razvoj urođenih anomalija kod nerođenog djeteta.

Dozvoljeno je uzimati lijek prema indikacijama tek u drugom tromjesečju, kada se formira placentarna barijera. Ali to bi trebalo uzeti u obzir karakteristike ženskog tijela tijekom razdoblja rađanja djeteta. Dopuštena je samo jedna doza lijeka u bilo kojem trenutku za ublažavanje akutne boli. Mala doza omogućuje vam ublažavanje boli i ne nanosi štetu.

Ibuprofen tijekom dojenja

Upute za uporabu ibuprofena govore da je lijek dopušten tijekom dojenja. Stručnjaci to pripisuju činjenici da aktivna tvar u malom volumenu prodire u majčino mlijeko. Osim toga, to ne utječe na okus, tako da nema problema s hranjenjem. Ali, unatoč tome, o korištenju lijeka, prvo se morate posavjetovati s liječnikom.

Obično je lijek dopušteno uzimati s dojenjem ako žena ima visoku temperaturu, što može biti simptom različitih bolesti, na primjer, mastitis. U svakom slučaju, prema nahođenju liječnika, režim može biti različit. U pravilu, standardna metoda je propisivanje lijeka u skladu s uputama za uporabu za odraslu osobu. Pijte tabletu s malom količinom vode.

Važno je slijediti pravila uzimanja lijeka. To će umanjiti količinu sredstava u majčinom mlijeku. Ibuprofen treba uzimati odmah nakon hranjenja, jer se njegova najveća količina u krvi otkrije otprilike dva sata nakon gutanja, a zatim se aktivna tvar metabolizira u jetri i izlučuje putem bubrega..

Ibuprofen za djecu

Nemoguće je liječiti djecu mlađu od 6 godina ibuprofenom u tabletama. Postoje i određena ograničenja težine. Dopušteno je provesti liječenje lijekovima ako je težina djeteta nakon 6 godina veća od 20 kg. Inače, kontraindikacije za uzimanje ibuprofena, to potvrđuju upute, produljuju se do 12 godina.

Vrlo je važno ne prekoračiti maksimalno dopušteno dnevno doziranje. Tablete od 200 mg za djecu mlađu od 12 godina trebaju uzimati ne više od 4 komada dnevno u četiri podijeljene doze. Interval između prijema trebao bi biti najmanje 4 sata.

U svakom slučaju, čak i uz poštivanje doktorskih preporuka, potrebno je pratiti stanje djeteta tijekom upotrebe ibuprofena. Kako je potvrđeno u praksi, vrlo često se javljaju nuspojave. Ponekad se opaža glavobolja i nesanica, što pogoršava opće stanje djeteta. Probavni sustav često negativno reagira na lijekove. To se izražava bolom u trbuhu i raznim dispeptičkim poremećajima. Uz predispoziciju za alergijske reakcije, može se pojaviti liječenje kožnim osipom, iritacijom i svrbežom. Ako se pronađu bilo kakvi neugodni simptomi, potrebno je odbaciti uporabu lijeka i posavjetovati se s liječnikom.

Ibuprofen ibuprofen

Nuspojava

  • Anafilaktički šok;
  • anemija (uključujući hemolitičku, aplastičnu);
  • suhe i nadražene oči;
  • zbrka svijesti;
  • oštećenje vida: toksično oštećenje vidnog živca, zamagljen vid ili dvostruki vid
  • anafilaktoidne reakcije;
  • porast krvnog tlaka;
  • Quinckeov edem;
  • leukopenija;
  • trombocitopenija i trombocitopenična purpura;
  • kožni osip (obično eritematski ili urtikarija);
  • agranulocitoza;
  • vrtoglavica;
  • svrbež kože;
  • tahikardija;
  • glavobolja;
  • nervoza i razdražljivost;
  • oštećenje sluha: gubitak sluha, zvonjenje ili zujanje u ušima;
  • vrućica;
  • halucinacije;
  • bol u ustima;
  • ulceracija sluznice desni;
  • zastoj srca;
  • alergijski nefritis;
  • dispneja;
  • psihomotorna agitacija;
  • konjunktivni edem i očni kapak (alergijska geneza);
  • depresija;
  • iritacija ili suhoća oralne sluznice;
  • NSAID-gastropatija (bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, žgaravica, smanjen apetit, proljev, nadimanje, zatvor; rijetko - ulceracija sluznice probavnog sustava koja se u nekim slučajevima komplicira perforacijom i krvarenjem);
  • bronhospazam;
  • mamurluk;
  • anksioznost;
  • nesanica;
  • alergijski rinitis;
  • pojačano znojenje.

Sastav i oblik ispuštanja

Klinička i farmakološka skupina: NSAID.

  • Ibuprofen tablete su okrugle, glatke, bikonveksne bijele boje. Svaka tableta sadrži 200 mg ili 400 mg aktivnog sastojka. Pomoćne tvari - magnezijev stearat, talk, laktoza, krumpirov škrob, koloidni silicijev dioksid, Povidon 25. 10, 20 i 100 komada po pakiranju;
  • Ibuprofen obložene tablete sa produljenim oslobađanjem. Svaka tableta sadrži 800 mg aktivnog sastojka. 7, 14 i 60 komada po pakiranju;
  • Pastile. Svaka tableta sadrži 200 mg aktivnog sastojka..

Svaka tableta sadrži: aktivni sastojak: ibuprofen - 200 mg; pomoćne tvari: krumpirov škrob, magnezijev stearat, kalcijev stearat, povidon, opadra ΙΙ (sadrži polivinil alkohol, djelomično hidroliziran, talk, makrogol 3350, lecitin, titanov dioksid (E 171)).

Tijekom trudnoće i dojenja

Ibuprofen je lijek izbora za bol i toplinu tijekom trudnoće, jer je za to razdoblje sigurnije za žensko tijelo od većine drugih analgetika i antipiretika.

U prva 2 tromjesečja trudnoće ne utječe nepovoljno na razvoj fetusa, ne izaziva krvarenje (za razliku od aspirina) i ne predstavlja prijetnju pobačaja. U posljednjem tromjesečju trudnoće uzimanje lijeka je kontraindicirano.

Ibuprofen tijekom dojenja ne utječe na kvalitetu i izlučivanje mlijeka, pa se može koristiti za liječenje dojilja.

Indikacije za uporabu ibuprofena

Ibuprofen je indiciran za:

  • Simptomatsko liječenje gripe i SARS-a;
  • osteoartroza;
  • Psorijatični artritis;
  • Cervikalna spondiloza;
  • Barre-Lieu sindrom;
  • Cervikalna migrena;
  • Bursite;
  • Ankilozantni spondilitis;
  • Neuralgična amiotrofija;
  • Mialgija;
  • Nefrotski sindrom;
  • Posturalna hipotenzija (pri uzimanju antihipertenzivnih lijekova);
  • Groznica raznih etimologija;
  • Traumatska upala mekih tkiva i mišićno-koštanog sustava;
  • Sindrom vertebralne arterije;
  • Neuralgija
  • tendinitis;
  • hematomi.

Ibuprofen je također indiciran u liječenju ligamentnih uganuća, reumatoidnog artritisa, radikulitisa i zglobnog sindroma (s pogoršanjem gihta).

Kao dodatak Ibuprofen je indiciran za upotrebu kod:

  • Upala pluća;
  • Postoperativni, zubobolja i glavobolja;
  • Zarazne i upalne ENT bolesti - faringitis, tonzilitis, rinitis, laringitis, sinusitis;
  • Bronhitis;
  • Panniculitis
  • Primarna dismenoreja;
  • Algodismenorea;
  • Upalni procesi u zdjelici;
  • adneksitisa.

Što pomaže ibuprofenu

Indikacije za uporabu uključuju:

  • namijenjen je simptomatskoj terapiji, smanjuje bol i upalu u vrijeme uporabe, ne utječe na napredovanje bolesti;
  • upalne bolesti zglobova i kralježnice (uključujući reumatoidni artritis, ankilozirajući spondilitis, osteoartritis, gihtični artritis);
  • febrilni sindrom "prehlade" i zarazne bolesti;
  • sindrom umjerene boli različite etiologije (uključujući glavobolju, migrenu, zubobolju, neuralgiju, mijalgiju, postoperativnu bol, posttraumatsku bol, primarnu algomenoreju).

posebne upute

Liječenje lijekom (u obliku tableta) mora se provesti u minimalnoj učinkovitoj dozi, u kratkom tečaju. Tijekom dugotrajne terapije potrebno je pratiti funkcionalno stanje bubrega i jetre, kao i sliku periferne krvi.

Ako postoje znakovi gastropatije, potrebno je pažljivo praćenje, uključujući opći test krvi na hemoglobin, ezofagogastroduodenoskopiju, analizu izmeta na okultnu krv. Tijekom liječenja, etanol nije preporučljiv. Gel se ne smije nanositi na oštećenu sluznicu (izbjegavajte kontakt s očima), na kožu ili na otvorenu površinu rane.

Nakon primjene lijeka ne smije se nanositi okluzivni preljev. Nakon korištenja gela temeljito operite ruke. Pacijenti se trebaju suzdržati od bilo koje aktivnosti koja zahtijeva povećanu koncentraciju pažnje, motoričke i mentalne reakcije..

Upute za korištenje

Ibuprofen se uzima nakon obroka unutar..

tablete

Dodijelite djeci starijoj od 12 godina i odraslim pacijentima iznutra, 3-4 puta dnevno. Da bi se postigao brzi terapeutski učinak, doza lijeka može se povećati na 400 mg (2 tablete) 3 puta dnevno. Zatim se dnevna doza Ibuprofena smanji na 600-800 mg. Jutarnja doza preporučuje se uzimati prije jela, ispirati vodom (za bržu apsorpciju lijeka).

Preostale doze konzumiraju se tijekom dana nakon obroka. Najveća dopuštena dnevna doza je 1200 mg (ne više od 6 tableta u 24 sata). Ponovljenu dozu treba uzimati najkasnije 4 sata kasnije. Trajanje upotrebe tableta nije više od 5 dana.

Djeci od 6 do 12 godina propisana je 1 tableta. ne više od 4 puta dnevno. Ibuprofen se može koristiti samo ako je tjelesna težina djeteta veća od 20 kg. Interval između uzimanja lijeka trebao bi biti najmanje 6 sati (dnevna doza ne veća od 30 mg / kg).

Za djecu od 12 godina i odrasle pacijente na zahvaćeno područje nanosi se traka gela duljine 4-10 cm i laganim pokretima trlja se dok se ne upije. Ponovna upotreba ibuprofena moguća je samo nakon 4 sata i ne više od 4 puta dnevno. Djeca od 6 do 12 godina na oboljelo područje nanose traku gela duljine 2-4 cm (ne više od 3 puta dnevno). Trajanje terapije je 2-3 tjedna.

Suspenzija

Režim doziranja postavlja se pojedinačno, ovisno o težini kliničkih manifestacija bolesti. Za odrasle pacijente pojedinačna doza rektalno ili oralno je 200-800 mg, s učestalošću 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza je 2,4 g. Za djecu - 20-40 mg / kg tjelesne težine dnevno u nekoliko doza. Trajanje vanjske uporabe lijeka je 2-3 tjedna.

svijeće

Supozitorije se koriste rektalno. Uz groznicu i bol, doziranje ovisi o dobi i tjelesnoj težini djeteta. Pojedinačna doza ibuprofena je 5-10 mg / kg tjelesne težine 3-4 puta dnevno. Maksimalna dnevna doza ne smije biti veća od 30 mg / kg tjelesne težine dnevno.

Djeci u dobi od 3-9 mjeseci (s tjelesnom težinom od 5,5 kg do 8,0 kg) propisuje se 1 supp. (60 mg) 3 puta dnevno, s intervalom od 6-8 sati. Maksimalna doza nije veća od 180 mg dnevno. Djeci u dobi od 9 mjeseci do 2 godine (s tjelesnom težinom od 8,0 do 12,5 kg) propisuje se 1 supp. (60 mg) 4 puta dnevno, s intervalom od 6 sati.

Maksimalna doza lijeka nije veća od 240 mg dnevno. U postimunizacijskoj groznici, djeci mlađoj od 1 godine propisuje se 1 supp., Nakon 1 godine - dodatna. za 6 sati. Trajanje terapije ovisi o svrsi lijeka.

farmakološki učinak

Ima analgetske, antipiretske i protuupalne učinke zbog neselektivnog blokiranja ciklooksigenaze (1 i 2) i inhibicije sinteze prostaglandina (upalni posrednici).

Ako se koristi izvana, ima i aktivni analgetski i protuupalni učinak. Normalizira vaskularnu propusnost, smanjuje liberalizaciju upalnih medijatora. Dimetil sulfoksid, druga aktivna komponenta masti, ima lokalni nespecifični protuupalni učinak i pospješuje prodiranje ibuprofena u zahvaćeno tkivo.

Interakcija lijekova

Ne preporučuje se istodobna primjena ibuprofena s acetilsalicilnom kiselinom i drugim nesteroidnim antiremičarskim lijekovima. Istodobnom primjenom ibuprofena smanjuje se protuupalni i antiagregacijski učinak acetilsalicilne kiseline (moguće je povećati učestalost akutne koronarne insuficijencije u bolesnika koji primaju male doze acetilsalicilne kiseline kao antiagregaciono sredstvo nakon početka ibuprofena).

Kada se propisuju antikoagulantnim i trombolitičkim lijekovima (alteplaza, streptokinaza, urokinaza), rizik od krvarenja istodobno raste. Istodobna primjena s inhibitorima ponovne pohrane serotonina (citalopram, fluoksetin, paroksetin, sertralin) povećava rizik od ozbiljnih gastrointestinalnih krvarenja.

Farmakološka svojstva

Djelatna tvar lijeka je ibuprofen, derivat fenilpropionske kiseline. Lijek je najučinkovitiji za upalne bolove. Antipiretski učinak prilično je blizu acetilsalicilne kiseline. Suzbija adheziju trombocita, poboljšava mikrocirkulaciju i smanjuje upalu.

Uz vanjsku upotrebu, mast ima snažan analgetski učinak, smanjuje hiperemiju, jutarnju ukočenost i oticanje. Lijek je uključen na popis najvažnijih lijekova Svjetske zdravstvene organizacije, njegova učinkovitost i sigurnost su proučavane i klinički testirane..